Žemėlapiai

Būna kartais, kad reikia ir prisireikia nusigauti į tam tikrą vietą, apie kurią nė neįsivaizdavai egzistuojant. Tuomet jei neturi navigacijos įrenginuko (kaip ir aš), tenka naudotis žemėlapiais. Anksčiau viskas būdavo paprasta: pasiimi popierinį žemėlapį, susirandi gatvę ir tiek. Žemėlapiai būdavo arba sulankstomi arba knygose (pvz. “Visa Lietuva“), arba atlasai. Dabar ir tokie yra, bet kuo toliau, tuo surasti tokių darosi vis sunkiau. Kartą prireikė Vilniaus žemėlapio, nuėjau į “Europos“ prekybos centre esantį knygyną ir pavyko rasti labai įdomų daiktą – Vilniaus žemėlapį iš keturių dalių. Sprendimas išties įdomus ir nė neįsivaizduoju kaip juo galima operatyviai pasinaudoti ko nors ieškant. Žinoma, gal kam nors reikia tik tos konkrečios miesto dalies. Kitas žemėlapis buvo kišeninis, kuriame gali rasti tik pačias didžiausias gatves. Kitokių Vilniaus žemėlapių pasirinkimo nebuvo (kitaip nei kitų šalių didžiųjų miestų). Po kažkiek laiko suradau ir Vilniaus atlasą. Kaina 29.40 Lt. Man per daug. Nors ir Lietuvos žemėlapių rinką yra bene monopolizavusi leidykla “Briedis“ ir jos tinklapyje galima rasti įvairiausių žemėlapių, deja man pavyko juos rasti tik tinklapyje, bet ne pardavimo vietose. Taigi sėdžiu be popierinio žemėlapio.

______________________________________________________________________________________________

Jei neturi popierinio, tenka naudotis elektroniniais. Lietuvoje vienvaldis lyderis maps.lt, tačiau į rinką po truputėlį ateina ir didieji interneto milžinai, tokie kaip Microsoft, Yahoo ir Google. Iškyla klausimas – kurį iš šių variantą pasirinkti?

yra pirmas ir paskutinis pasirinkimas, jei reikia konkretaus adreso, nes kiti tokios paslaugos Lietuvoje neteikia. Beje, maps.lt ir tiksliausiai atvaizduoja gatves. Bet ši sistema ne be trūkumų: valdymas sudėtingas, paieška keičiant parametrus tampa tikra kančia. Jei ieškot vieno, konkretaus adreso, tuomet viskas gerai – išmeta mažą žemėlapiuką su nurodyta vieta. Bet jei norit “pasivaikščioti“ aplink, tuomet ir prasideda bėdos – tik paslinkus, pradeda krautis “balta“ zona, kuri paralyžiuoja žemėlapį. Jei norit surasti tinkamą maršrutą viską žymit vėliavėlėmis. Jei norit patraukt žemėlapį, turi pakeisti kursoriaus funkciją – nepatogybių nepatogybė. Maršruto paieškos nė nekomentuosiu, nes nesupratau kaip ji veikia (jei išvis veikia). Privalumas, kad yra nurodyti svarbūs visuomeniniai objektai – bankomatai, stovėjimo aikštelės, maitinimo įstaigos, viešojo transporto stotelės, etc.

______________________________________________________________________________________________

leidžia pasirinkti vieną iš trijų žemėlapio atvaizdavimo rūšių Paprastas, Palydovinis ir hibridinis. Gatvių atvaizdavimas apgailėtinas. Centre lyg ir visos gatvės, bet jei toliau, tik kelios pasirinktinai. Palydovinės nuotraukos ir nieko gero, nes jos kokių šešių metų senumo – net nėra Karaliaus Mindaugo tilto. Miestas keičiasi, galėtų ir nuotraukos. Maršruto punktai pažymimi paspaudus dešinįjį pelės mygtuką – kur kas patogiau ne maps.lt. Kiekviename punkte nurodomos ir tikslios jo koordinatės. Nurodžius kelionės taškus, kairėje atsiranda tarsi navigacija, kuri nurodo kur ir kiek laiko važiuoti, kada suktis. Kelias yra kelias ir ženklai draudžiantys suktis ar važiuoti tam tikroje vietoje – neegzistuoja. Viskas anglų kalba, nėra net lietuviškų raidžių gatvių pavadinimuose. Adreso paieška apgailėtina: Gedimino prospektas yra kažkur Italijoje, Sivizzano miestelyje. Biznio paieška man nieko įdomaus nerado.

______________________________________________________________________________________________

leidžia pasirinkti tokį atvaizdavimą 2D, 3D; Road Aerial, Birds eye, Traffic. Dvimatis normalus žemėlapio vaizdas arba trimatis, kuriam reikia suinstaliuoti specialią programinę įrangą ir tada matysi trimates namų figūrėles (neverta, ypač jei gyveni Lietuvoje). Road – normalus žemėlapio vaizdas. Aerial – tas pats palydovinis vaizdas, tik kad Vilnių rodo iš aukštai. Iš labai aukštai (praktiškai naudos jokios). Birds eye Lietuvoje neveikia, o JAV tai “kampu“ darytos nuotraukos iš lėktuvo ar sraigtasparnio – gražu, bet naudos nelabai. Traffic rodo eismo intensyvumą tam gatvėse. Anot “Live Search maps“ Vilniuje eismo nėra. Smagi iliuzija. Gatvės atvaizduojamos daugmaž tiksliai. Paieška bevertė – Gedimino prospektas gali būti Ukrainoje, Lenkijoje, Brazilijoje, Pietų Karolinoje, bet tik ne Vilniuje. Maršrutus suranda, bet vėlgi – ženklai neegzistuoja. Kalba anglų, kaip ir Yahoo. Biznio paieška nieko rimto, tik buvo pavykę rasti “Novotel“ viešbutį.

______________________________________________________________________________________________

vaizdas gali būti žemėlapis, palydovinis (+hibridinis), reljefinis, taip pat gali būti pridedama nuotraukos, kas ką yra nufotografavęs tam tikroje vietoje ir wikipedijos įrašai apie žemėlapyje esančius objektus. Gatves atvaizduoja tiksliausiai iš visų savo užsienietiškų konkurentų, net neradau prie ko prikibti, palydovinis vaizdas tas pats kaip Yahoo. Tik reljefinis vaizdas nelabai supratau kam reikalingas – toks nei mokslininkui, nei paprastam vartotojui, labai jau netikslus. Maršrutas yra neblogas, bet vėlgi – nėra ženklų. Gedimino prospekto nerado, bet bent jau į Italiją nenusiuntė. Biznio paieška veikia! Nors ir su netikslumais, bet veikia. Rado bene visas “Maximas“, “Stiklius“, “Holiday Inn“, “Mambo“ piceriją ir t.t. Objektų paieška veikia geriau nei maps.lt

Apibendrinus, galima teigti, kad lyderis šiuo metu yra maps.lt, bet jį sparčiai vejasi google ir net kai kuriose vietose lenkia. Norėdami tapti vienvaldžiais lyderiais maps.lt turėtų gerokai patobulinti valdymą, įdėti palydovinį vaizdą ir geresnę objektų paiešką; google reikėtų stengtis labiau lokalizuoti žemėlapius – įdėti namų numerius, sutvarkyti maršrutus. Kitiems – jokių šansų konkuruoti Lietuvoje.

Popierius eina į nebūtį.

Reklama

12 Responses to Žemėlapiai

 1. Atgalinis pranešimas: Blogorama #434 : nežinau.lt

 2. Valdemaras says:

  Susidurti kol kas teko tik su maps.lt, ir tikrai ne mano internetui jis. Slenkant žemėlapį į šoną, kai kraunamos baltos zonos galima nueiti kavos pasidaryti, ir grįžus jau bus pakrovę. Tačiau taip turbūt tik man. Kiek pasikankinęs ieškojau tai, ko radau.
  Nelietuviški servisai man neatrodo labai patikimi (kaip pavyzdys su Gedimino prospektu Yahoo sistemoje).

 3. scania says:

  Su google maps sugebėjau draugui nurodyti kelią į oro uostą, net kuria eismo juosta geriau važiuoti. Patyrinėjęs pusvalandį hibridinį žemėlapį nuvažiavo be vargo 🙂
  Pirmą kartą važiuodamas į Vilnių 🙂

 4. Andrius says:

  Aš už Google paslaugas :). Prieš ~metus Google įdėjo Lietuvos kelius, tikėkimės po metų įdės ir namų numerius 😉

 5. Zvagulis says:

  Maps.lt naudoju du metus ir jokiu problemu nera: ir patogu ir tikslu, dar didesnis jiems pliusas kai isleido beta versija.
  Del zemelapio pastumimo, gal jus nebandet naujos(beta) versijos. Ten praktiskai nebeliko baltu zonu, vaizdas slenkasi tolygiai. Jei zemelapi stumsi staigiai ir daug, baltos zonos atsiras, bet trumpiau

 6. whiskyinc says:

  Tai ir mėginau betą. Kažkas negerai te su kodu vistiek – nedirba taip sklandžiai kaip užsienietiški konkurentai.

 7. Zvagulis says:

  Del to sutinku, bet musiskis visa adresacija dar turi uzkrauti, o be to pas juos srautas su pasauliu mazas. Jei apkrovimas didelis, pasijaucia

 8. u- says:

  Renkuosi google maps. Pastaruoju metu pasitempė, atnaujino nemažai palydovinių nuotraukų. Dabar puikaiusiai galima įžiūrėt net miško keliukus.

 9. sliekas says:

  Reikiamam adresui surasti visada naudojuosi maps.lt. Visas jo funkcijas jau isisavinau ir problemu nebeturiu. Greitis, zinoma, labai prastas, ypac jei neturi spartaus interneto. Jei interneto sparta gana didele, tai ir su maps.lt problemu nera.

  Kitas dalykas, del kurio ir nusprendziau parasyti komentara, tai viesojo transporto zemelapis ir paieska Vilniaus mieste.

  Ja rasite http://www.marsrutai.info/vilnius/?a=p.routes&transport_id=search&l=lt , arba prisijunge prie Vilniaus autobuso parko internetiniu tinklapiu (http://www.vilniustransport.lt arba http://www.vap.lt), pasirinke tvarkarasciu nuoroda ir atidaryto lango virsuje paspaude ant “Optimalaus maršruto paieška“.

  Super patogu!!! Ypac jeigu marsrutas su persedimu. Tereikia pasirinkti is kurios stoteles vaziuosi, i kokia nori patekti (galutine), data ir laika! Visa kita atliks paieska. Ji pateiks pilna zemelapi, kuri gali isdidinti ir sumazinti (kaip Jums patogiau), parodys ir kelinta busite, jei reikes eiti iki kitos stoteles, tai bus pazymeta atitinkama spalva ir nurodys kiek laiko tai uzims. Jei siulomas marsrutas nepatinka, paieskoje galima siek tiek pakeisti vykimo laika, tada gali jums pasiulyti kita optimaliausia marsruta.

  Visiems sekmes.

 10. Donatas says:

  kur gauti man programa kad galeciau prisitraukti zemelapy dauk arciau per palydova

  • whiskyinc says:

   Na dabar visa ką geriausia galima gauti maps.google.com arba maps.lt . Vargu ar kas gali pasiūlyti dar daugiau, na nebent kaip nors su kariškiais reikia mėgint tartis 🙂

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: