Renkuosi būstą. Namas ar butas?

Daugelis sako, kad neturiu gimtinės. Gali būti, nes nuo vaikystės kilojuosi gyventi vis kitur – vidutiniškai vienoje vietoje gyvenu tris metus, o tada persikeliu kitur. Tačiau manau, kad namai ten, kur šeima, o ten ir yra geriausia. Svarbu, kad būtų kur sugrįžti, o kur gyveni nėra jau taip svarbu – kiekviena vieta turi savo privalumų ir trūkumų. Todėl dėdė Whiskis, kartu su “Dėdės Whiskio užeiga“, pristato Dėdės Whiskio įrašų seriją, kuriuose pamėginsiu sutalpinti savo gyvenimišką patirtį.

Namas ar butas?

Turėčiau pinigų, turėčiau namą – daugelis atsakys. Taip namas brangesnis, tačiau ar išties jis jums reikalingas?

Viskas priklauso nuo jūsų poreikių ir galimybių. Jei turite daug pinigų, įsigykite ir namą ir butą – tai idealu. Jei turite tiek pinigų, kiek vidutinis tautietis, tenka rinktis.

Priežiūra. Jei esate tinginys – nepirkite namo. Pirkite butą. Namas kas mėnesį suryja jūsų laiko ir jėgų. Aplinkos tvarkymas, žolės šienavimas ir laistymas, ko nors nuolatinis remontavimas, sniego valymas (nors pastaruoju metu šio nebesimato), augintinių priežiūra, augalų sodinimas ir priežiūra. Jei galit pasisamdyti, kas tvarkys šiuos reikalus, tuomet viskas tvarkoj, tačiau jei ne, teks suktis pačiam, o tai nemėgstančiam “kuistis“ žmogui gali sukelti depresiją. Pažįstu vieną žmogų, kuris nusipirkęs namą per pirmuosius mėnesiu pakraupo, kiek jam reikia skirti laiko ir įdėti darbo (Nors vėliau kiek apsiprato)

Bute viskas vyksta mažesniu masteliu, todėl sutaupome laiko ir pinigų. Užimtam ar tinginčiam asmeniui butas yra pirmasis pasirinkimas.

Atstumas. Namai paprastai stovi toliau nuo miesto centro, nei daugiabučiai, todėl keliauti iš jų kur nors yra sudėtingiau. Reikia būtinai mašinos, geriausiai dviejų (apie sadomazochistus, kurie gali iki stotelės trenktis kiekvieną dieną kelis kilometrus, dar gerą pusvalandį laukti autobuso ir tuo mėgautis, nekalbu). Dažnai būna taip, kad sugedus vieninteliai transporto priemonei, lieki visiškai izoliuotas arba tenka paišlaidauti taksi. Automobiliai kainuoja sąlyginai nedaug, tačiau išlaidos jiems aptarnauti – milžiniškos. Remontas, degalai, draudimas. Visuomeniniu transportu kratytis apskritai nėra džiaugsmo, o į užmiestį juo labiau.

Vaikai. Jei turite mažų vaikų, namas gali tapti puikiu pasirinkimu: erdvė vaikams žaisti, saugi kaimynystė, grynas oras… Puiku iki tol, kol vaikai paauga – prasideda būreliai, darželis mokykla, “mama, noriu susitikti su draugais mieste“. Patys nuvažiuoti paprastai negali (gali, bet malonumas išleisti nuosavą vaiką nedidelis). Dažnai atsitinka taip, kad vienas iš tėvų turi likti namie ir būti su vaikais. Tai nėra blogai, bet jei siekiate karjeros ar trūksta $, tada jau blogiau.

Kaina. Namo išlaikymas yra brangesnis. Daug brangesnis. Paprastai namai yra didesni, juos nuolatos reikia prižiūrėti, mokesčiai, šildymas, draudimas, etc. Remontas yra brangesnis, daug brangesnis – jei darysite didesnį remontą pinigus reikės atidavinėti ne banknotais, o krūvelėmis, kartais atrodys, kad geriau juos būtų tiesiog sverti. Bute pigiau, nes ir remontuoti praktiškai nėra ko.

Ramybė. Visai neseniai supratau, kad ramybė verta milijonų. Tiesiogine prasme. Gatvės triukšmas, automobilių signalizacijos, triukšmaujantys kaimynai, statybos – visai tai trumpina jūsų gyvenimą. Jei galima rinktis, mokėkite brangiau už tylą – tai teisinga investicija.

Rodos simpatizuoju butui. Taip butas kur kas patogesnis, tačiau kas gali atpirkti savą kiemą, kuriame kada nori gali išsikepti šašlyką, žolę, ant kurios gali netrukdomas vasarą išsitiesti, ramybę, be automobilių keliame triukšmo, laisvę nuo kaimynų (gali klausytis muzikos kada nori ir kokiu nori garsu), galimybę atsisėsti ant SAVO namo laiptų ir išgerti alaus kavos, už erdvę, kurios neužstoja monolitiniai monstrai…

Yra ir trečias variantas – kotedžas. Jis turi ir visus buto ar namo privalumus ir trūkumus. Pusiau namas mieste tai gali būti idealus poreikių ir galimybių suderinimas, jei jums nėra svarbūs trūkumai. Nirs pačiam neteko pagyventi kotedže (kol kas), tačiau kas gyvena labai nesiskundžia.

_____

Tai tiek pirmam kartui iš serijos “renkuosi būstą“. Jei patiko įrašas, prašau, palikite bet kokį komentarą, kad žinočiau ar verta tęsti šią seriją.

10 Responses to Renkuosi būstą. Namas ar butas?

 1. antonio says:

  kolkas su viskuo sutinku, teskite

 2. NickasLT says:

  Patiko. Kaip tik patys dabar rutuliojam mintis, ar svajosim apie nama, ar visgi apie paprasta siek tiek didesni buta.. Bus idomu paskaityti tamstos irasus.

 3. PinkCity says:

  Man anksčiau atrodė savaime suprantamas dalykas, jog kol esi jaunas ir ne itin pinigingas, perki butą, paaugęs ir susitaupęs imi namą. Bet dabar pradedu abejoti, ar tikrai noriu namo. Didžiausias argumentas prieš jį – laikas, kurį suryja priežiūra. Aš manau, kad gyvenimą reikia gyventi, o ne nuolat ruoštis gyventi (na, susiremontuosime stogą, tada… va, tik kai žolytę užsiauginsim, tada… ir taip nuolat).
  Lauksim tęsinio.

 4. MariukasM says:

  O a6 gyvenu name ir nepasakyčiau, kad jis man trukdytų gyventi. Beje, kai kada tam tikros išlaidos name yra mažesnės nei bute, nes nėra kolūkio, t.y kiek suvartoji, tiek ir moki. Plius aplinka, kurioje tu pats sau šeimininkas. Nei tau kas nors rėkia už sienų, nei kiemo reikia su kuo nors dalytis :). Teko gyventi ir bute įvairiose Vilniaus vietose, bet dabar to nenorėčiau už jokius pinigus.

 5. sima says:

  kadangi esu visiska savo gimtojo vilniaus senamiescio gerbeja, tai nezadu is cia niekur kraustytis i joki nama ;]] man butas senamiesty yra milijona kartu geriau nei namas kur nors toliau nuo centro, kad ir tam paciam antakalny ar zveryne. bet paskaityt tikrai buvo idomu apie samprotavimus apie pliusus ir minusus (nors daugiau minusu pridejai ;] ). lauksiu tesinio

 6. MariukasM says:

  Aš užaugau Vilniaus senamiestyje, tai už jokius pinigus nenoriu atgal 😛

 7. sima says:

  o as uzaugau ir uz jokius pinigus is cia neisiu 😀 😀

 8. oterro says:

  As manau, kad name gyventi butu geriau, nes na.. turi kazka savo, savo kampeli kuri gali tobulinti. Bet yra minusas, nors kol kas tik viena matau, kad dazniausiai jei gyveni name esi tolokai nuo miesto ir jo parduotuviu.

 9. Paulius says:

  Labai teisingos mintys.
  Deja, dažnai būsto įsigijimas susiveda ne į norus, bet į finansines galimybes.
  Mano požiūriu, esant jaunam ir gyvenant aktyvų socialinį gyvenimą, verta įsigyti butą, o paaugus vaikui(-ams) palikti tą butą jam (jiems) ir įsigyti namą. Tuomet ir gyvenimas tampa sėslėsnis, norisi daugiau ramybės ir privatumo. Visgi, vėl viskas remiasi į finansus…

  Kitas aspektas, renkantis būstą yra asmeninė patirtis. Jei žmogus nuo vaikystės gyveno bute, jis ir toliau norės jame gyventi (pagrindinis argumentas – “žolės pjovimas atima daug laiko“ 😀 ), tačiau jei žmogus užaugo name, savo kieme, įvertins namo privalumus ir svajos apie tą žolės pjovimą 🙂

 10. whiskyinc says:

  Tai vat, kad finansai ir yra blogiausias reikalas.Jei turi pakankamai pinigų, gali nusipirkti tokį butą, kad žolę jame galėsi pjauti 😀 .

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: