Būtinoji gintis

 

Tikiuosi, kad niekam iš skaitančių, taip pat ir man pačiam nereikės nukentėti nuo užpuolikų, tačiau visko gyvenime pasitaiko. O gali būti ir taip, kad teks ir to neišvengsi. Tačiau, čia Lietuva ir gindamasis gali nukentėti ne tik nuo užpuolikų, bet ir nuo teisėsaugos, todėl pamėginsiu apžvelgti, ką reikia daryti ir ko nedaryti, kad ginantis išvengti problemų. Baudžiamojoje teisėje gynyba nuo užpuolikų vadinama būtinąja gintimi (ne savigyna!). Įstatymuose būtinąją gintį įtvirtina Lietuvos Respublikos Baudžiamasis kodeksas ir jame rašo:

„ 28 straipsnis. Būtinoji gintis

1. Asmuo turi teisę į būtinąją gintį. Šią teisę jis gali įgyvendinti neatsižvelgdamas į tai, ar galėjo išvengti kėsinimosi arba kreiptis pagalbos į kitus asmenis ar valdžios institucijas.

2. Asmuo neatsako pagal šį kodeksą, jeigu jis, neperžengdamas būtinosios ginties ribų, padarė baudžiamajame įstatyme numatyto nusikaltimo ar nusižengimo požymius formaliai atitinkančią veiką gindamasis ar gindamas kitą asmenį, nuosavybę, būsto neliečiamybę, kitas teises, visuomenės ar valstybės interesus nuo pradėto ar tiesiogiai gresiančio pavojingo kėsinimosi.

3. Būtinosios ginties ribų peržengimas yra tuo atveju, kai tiesiogine tyčia nužudoma arba sunkiai sutrikdoma sveikata, jeigu gynyba aiškiai neatitiko kėsinimosi pobūdžio ir pavojingumo. Būtinosios ginties ribų peržengimu nelaikoma dėl didelio sumišimo ar išgąsčio, kurį sukėlė pavojingas kėsinimasis, arba ginantis nuo įsibrovimo į būstą padaryta veika.

4. Būtinosios ginties ribas peržengęs asmuo atsako pagal baudžiamąjį įstatymą, tačiau bausmė jam gali būti švelninama remiantis šio kodekso 62 straipsniu.“

Galima gintis ir tuomet, kad galit išsikviesti pagalbą ar pabėgti – jūs turite teisę ramiai vaikščioti, o ne bėgioti. Taip pat galima gintis ne tik pačiam, bet ir apginti kaimyną.

Tačiau tiek nepakanka žinot – dar yra baudžiamosios teisės teorija. Jūsų gynyba turi atitikti tris pagrindinius kriterijus (būtinosios ginties teisėtumo sąlygos), kad būtų teisėta:

·         Būtinojo gintis naudotina tik nuo pavojingo kėsinimosi

·         Būtinoji gintis naudotina tik nuo realaus kėsinimosi

·         Būtinoji gintis naudotina tik nuo akivaizdaus kėsinimosi

 

Būtinojo gintis naudotina tik nuo pavojingo kėsinimosi

Į jus turi kėsintis taip, kad užpuoliko veiksmai būtų draudžiami baudžiamajame kodekse. Žinoma, jei koks nelinksmas tipas artėja prie jūsų su plyta rankoje, nebėgsite vartyti kodekso, tačiau savaime suprantama, kad tai bus užpuolimas ir tuomet galite gintis. Tačiau, galima gintis tik nuo tų pavojingų veikų, kurios yra baudžiamajame kodekse (tik jame)pvz.  jei pamatote gatvės prekeivį, kuris neturi leidimo prekiauti, negalite pulti jo mušti – jis nepadarė jums nieko, kas būtų baudžiamajame kodekse. Negalima gintis ir nuo pareigūnų veiksmų, nebent jie aiškiai neteisėti (mergaite, gal ainam į krūmus, a? – Tada jau galit gintis)

Būtinoji gintis naudotina tik nuo realaus kėsinimosi

 

Kėsinimas turi būti realus, o neįsivaizduojamas. Jei kas nors į jus ne taip žiūri, negalima pulti muštis, nes realiai jis nieko nedarė, kas galėtų pažeisti įstatymus ir jūsų teises. Tačiau, jei visgi puolėte mušis ir teismas nustatė, kad asmuo žiūrėdamas į jus jūsų neužpuolė, jūsų veiksmai bus vadinami tariamąja gintimi ir jums gali kilti tokios pasekmės:

·         Jūsų veiksmai gali būti prilyginti būtinajai ginčiai ir jums nieko nebus

·         Kaip būtinosios ginties ribų peržengimas

·         Kaip neatsargus nusikaltimas

 

Jei vertins kaip pirmąjį varianta – jums pasisekė, jei kaip antrą, beveik pasisekė, o jei kaip trečią, nepasisekė.

 

Būtinoji gintis naudotina tik nuo akivaizdaus kėsinimosi

 

Kėsinimas yra akivaizdus, kuomet jau aiškiai gali matyti, kad bus blogai. Žmogus pasiima plytą iš šypsodamasis artėja jūsų link, tada tai akivaizdu. Jei matote raudoną tašką ant krūtinės, tai ir bus akivaizdu. Jei manote, kad jūs turite vertingą paveikslą garaže ir jį užminuojate, nes jums atrodo, kad jį tikrai kas nors mėgins pavogti – tada jau neakivaizdu. Negalima ruoštis užpuolimui įstatymu neleistinomis priemonėmis ir būdais (minos ,elektra, duobė su kuolais ir kita, ką matėt per SAW) Akivaizdu yra tada, kada pasikėsinimas yra prasidėjęs ir dar nepasibaigęs. Jei žmogus su plyta rankoje šypsodamasis guli ir kraujuoja, o jūs dar pora spyrių „užtikrinimui“, tada jau neakivaizdu ir tai bus būtinosios ginties peržengimas, o už ji baudžiama.

 

Padariniai

 

Teismas vertindamas ar „gerai“ gynėtės atsižvelgia į :

·         Kėsinimosi pobūdį

·         Kėsinimosi pavojingumą

·         Padarytos žalos sunkumą

 

Esmė ta, žiūrima kas liko iš jūsų užpuoliko ar tai tikrai buvo būtina (žinau, nesąmonė, bet ką padarysi – čia Lietuva, čia mes mylim ir gerbiam nusikaltėlius). Galima gintis bet kuo, svarbu, kad nusikaltėlis liktų gyvas ir vienoje krūvoje, kitaip ilgiau sėdėsit teismuose ir gal būt dar  kur nors. Svarbu atsižvelgi į ką kėsinasi. Jei bando pavogti jūsų ką  tik iškeptą pyragą nuo palangės, o jūs traukiat haubicą iš garažo, tada jau blogai. Tačiau, jei kėsinasi į jūsų gyvybę ar lytinę laisvę, tada jau galima leisti šiek tiek daugiau. Galima ir nužudyti (nors ir nepatartina), teismas gali jus išteisinti.

 

Taip pat negalima išprovokuoti būtinosios ginties – išsikalinėti tol, kol žmogus puls, o jūs tada nuo jo ginsitės.  Jei jūs surandat ką nors namuose (ne žmonos meilužį) galima sau leisti su kinžalu pavaikyti, o jei naktį, tai iš vis gerai.

 

Pabaigai, norėčiau patarti, jei galima stenkitės sužaloti užpuoliką kuo mažiau, nes Lietuvos teismai yra Lietuvos teismai, kartais nelabai įstatymų žino (o ir tie patys jus nelabai gina), gal aplinkybės nepalankios susiklostys ir liksite kaltas ir sėsit vietoj savo užpuoliko. Teko girdėti iš žmonių: „jau geriau pakast, kad parodymų neduotų prieš tave“ – taip tikrai negalima daryt.

 

Parengta pagal Vytauto Piesliako knygą „Lietuvos baudžiamoji teisė. Antroji knyga“

 

 

 

Reklama

24 Responses to Būtinoji gintis

 1. )`( says:

  Ties haubica teko valyt ekraną, nes apspjoviau netyčia 😀
  Šiaip va ko nežinojau, tai kad negalima paleist elektros aplink pyragą ant palangės. O jei pakabinčiau įspėjimą: “Atsargiai! 1kW nuneš tavo ataugas!“ ?

 2. whiskyinc says:

  Deja negalima, jei ne policija, tai elektrikai tikrai užrauks. 🙂
  Aukščiausiasis teismas išaiškino, kad galima iš esmės ruoštis būtinajai ginčiai, tačiau turi būti jau prasidėjęs kėsinimasis ir būtinoji gintis turi būti nukreipta prieš konkretų užpuoliką, o ne prieš pyragų mėgėjus apskritai. Jei jau matai, kad tiesia rankutes prie pyrago, tiesiog užmesk laidą ir viskas – ir kėsinimasis prasidėjęs ir asmuo konkretus.

 3. )`( says:

  Ok, ok… Einu atjungsiu akumą…

 4. marius says:

  Jei laikau kieme du stafus,kiemas aptvertas auksta tvora su zenklais apie sunis.Nakti per tvora ilipa girtas kandis,rezultate mano sunys ji papjauna,kas man gresia realiai?Sunys turi visus leidimus del agresyvios veisles ir tt..

 5. whiskyinc says:

  Tyrimas vis tiek būtų pradėtas. Jei Jūs ramiai miegojote ir negirdėjot kaip ten jį drasko, tuomet greičiausiai nieko neturėtų būti. Tačiau, jei jūs išgirdote, atsikėlėte ir priėjęs prie lango pamatote, kad ten vietinis bomžas susipainiojęs atsirado jūsų pusėje, ir dabar laksto su viena koja, tuomet reikia sutramdyti šunis, iškviesti pareigūnus ir greitąją medicinos pagalbą, o iš vis geriausia būtų, jei suteiktumėte pirmąją pagalbą. Jei jums matant ir nieko nedarant jis mirtų, tai gal net būtų ne būtinoji gintis, o nužudymas. Na, bet bet kokiu atveju jums teisme labai padėtų tas, kad pas jus buvo tvora ir asmuo norėdamas patekti pas jus būtinai turėjo ją perlipti.

 6. marius says:

  Kas cia per puslapis?Kokia ideja?Netycia radau per googl`a..

 7. whiskyinc says:

  Tai tiesiog asmeninis blogas (tinklaraštis). Kažkokios idėjos, temos nėra, rašau apie tai kas man tuo metu yra įdomu ir apie ką galiu parašyti – ir apžvelgti fimus, IT, teisės dalykus ir panašiai. Dėkui, kad apsilankei 😉

 8. Rasa says:

  Sveiki! Ar bus ivertinta kaip butinoji gintis, jei kilus zodiniam konfliktui, vienas is dalyviu sudaves kelis smugius kumsciu nepataike, taciau as gindamasis pastarajam sudaviau viena smugi,tuo padariau jam nesunku sveikatos sutrikdyma. Man zymiu suzalojimu, kurie galejo likti ant kuno, nera.

  • whiskyinc says:

   Na, nebūtinai turi būti jums padaryta žala – užtenka, kad buvo realus ir akivaizdus pavojus, tuomet jūs jau galite gintis. Kadangi padarytas nesunkus sveikatos sutrikdymas ir suduotas tik vienas smūgis, tai nebūtų laikoma būtinosios ginties peržengimu. Taip pat svarbu ar Jūs neišprovokavote konflikto – jei taip, tada tai nebus būtinoji gintis.

   Tačiau svarbiausia, kaip bus įrodyta, kad jūs gynėtės. Jei byla bus nagrinėjama teisme, bus atsižvelgta į pateikiamus duomenis, kurie galės būti laikomi įrodymais (liudytojų (jei tokių yra), Jūsų, kito dalyvio parodymai). Ar tai buvo būtinoji gintis, bus palikta spręsti teismui, tačiau pagal Jūsų pateiktus duomenis ir padarytą sužalojimą, manau, tai būtų galima laikyti būtinąja gintimi.

   Atsakomybės ribojimas: šis komentaras negali būti laikomas kvalifikuota teisine konsultacija.

 9. whiskyinc says:

  Jei kils dar kokių klausimų, prašom kreiptis 🙂

 10. Lauris says:

  Jeigu gindamasis netycia nuzudau uzpuolika . Kiek maksimaliai metu laisves atemimo gauciau ?

 11. Tadas says:

  o jei atvaziuoju prie parduotuves ir ten du zmones musasi griebiu juos skirt ir viens is ju ant manes soka tada as jam pora smugiu per kupra suduodu,tj ar tai bus butinoji gintis?

  • Edvardas says:

   Jei vienas kitą mušą, gali padėt apgint tą, kurį muša. Jei ginant tą asmenį tave pradeda pult, gali pradėt ir pats gintis. Bet ginantis viskas turi būt proporcingai, jei ten joks vos ant kojų pastovintis mosikuoja kumščiais, o tu jam porą kart su vardine beisbolo lazda per kurpą, tada jau nebegerai.

 12. tadas says:

  o ce kai yra aplinkybiu kurios atleidze nuo baudzemosios atsakomybes tj negauni nei jokio teistumo nei ka ?

 13. marius says:

  jei tave kaltina nusikaltimu kurio nepadariai?net nebuvai toje vietoje kur jis yvyko,ka reiktu daryt?ir net nukentejusio liudininkai sako kad buvai,nors 100% ne.

  • Edvardas says:

   Na “pagal idėją“ tu neturi nieko įrodinėt – pareigūnai turi. Liudininkų parodymai, gali būti pripažinti įrodymu ir gali “prikabinti“ nusikaltimą. Iš esmės sunku nuteisti remiantis vien tik netiesioginiais įrodymais (liudytojų parodymais), juo labiau, žinant, kad jie yra šališki. Bet čia Lietuva, tai visko gali būt, tai geriausia, kad turėtum kokį albi. Draugai, kurie paliudytų, kad buvai su jais, video įrašas iš kokios nors parduotuvės, kur galėjai būti nusikaltimo metu – bet kas, kad nors kiek pajudintų nukentėjusiojo liudytojų parodymus ir panaikintų įtarimus. Nemaloni situacija išties :/

 14. marius says:

  tai va va situacija durna cia..

 15. SauLiuz says:

  toke yra situacija,tawe kviecesi y policija per telefona,del kazkokio yvykio kuris yvyko pries puse metu o tu ten ne prieko visai,bet tas asmuo sako kad prie ko 😀 ce dar durnese situacija nei mariaus jauciu..

 16. Gedas says:

  Jei tarkim mano suni uzpuola didelis suo, kad ji sutramdyt as jam griebiu uz kaklo ir parsiverciu, kadangi suo stiprus ir paleidus jo kakla jis greiciau papjautu mane ar ka kita, o mano jegos seksta ir nebegaleciau ilgai islaikyt, ar turiu teise uzsmaugt visiskai?

  • Edvardas says:

   Su šunimis kiek kitokia praktika negu su žmonėmis, tiesa pasakius nelabai daug apie ją ir girdėti, nes nedažnai tokios bylos iškyla į paviršių. Bet su šunimis yra šiokia tokia teisinė nesąmonė. Jei šuo naminis, t.y. tu šeimininką, tai jis laikomas “įrankiu“, daiktu, kurį valdo šeimininkas prisiimdamas visą iš to kylančią riziką. Jei žiūrint griežtai tik į įstatymo raidę, tai yra toks būtinojo reikalingumo institutas (Civilinio kodekso 6.253 straipsnis 6 dalis: “Būtinasis reikalingumas – tai veiksmai, kuriais asmuo priverstas padaryti žalos dėl to, kad siekia pašalinti jam pačiam, kitiems asmenims ar jų teisėms, visuomenės ar valstybės interesams gresiantį pavojų, išvengdamas gresiančios didesnės žalos atsiradimo žalą patyrusiam ar kitam asmeniui, jeigu žalos padarymas tomis aplinkybėmis buvo vienintelis būdas išvengti didesnės žalos. Teismas, atsižvelgdamas į bylos aplinkybes bei sąžiningumo ir teisingumo kriterijus, gali įpareigoti atlyginti žalą asmenį, kurio interesais veikė žalą padaręs asmuo.“). Paprastai teigiant, jei tavo šuo yra brangesnis, tai gali gintis, jei ne – ką padarysi 😀 . Bet čia tik teorija. Galima užpuolusį ar užsiundytą šunį “nukneckinti“ remiantis savigynos (““Savigyna – tai asmens veiksmai, kuriais jis teisėtai priverstinai įgyvendina savo teisę, kai neįmanoma laiku gauti kompetentingų valstybės institucijų pagalbos, o nesiėmus savigynos priemonių teisės įgyvendinimas taptų negalimas arba iš esmės pasunkėtų. Tačiau asmuo, panaudojęs savigyną neteisėtai ar be pakankamo pagrindo, privalo atlyginti padarytą žalą““) ar būtinosios ginties (“Būtinoji gintis – tai veiksmai, kuriais siekiama gintis arba ginti kitą asmenį, nuosavybę, būsto neliečiamybę, kitas teises, visuomenės ar valstybės interesus nuo pradėto ar tiesiogiai gresiančio neteisėto pavojingo kėsinimosi, jeigu jais nebuvo peržengtos būtinosios ginties ribos“) institutais, nes gini savo teisę į turtą, o jei urzgia ir ant tavęs tai ir savo ar kito gyvybę. Taip pat, jei ką nors toks šuo padaro, pvz. įkanda, tai kvieti policiją, užpildomi dokumentai dėl sužalojimo (ar dėl kito straipsnio – priklauso nuo situacijos) ir reikalauji atlyginti žalą, tiek turtinę, tiek ne. Jei gyvūnas didelis, tai neturėtų kilti jokių teisinių problemų, bet jei šuo koks dešimt centimetrų nuo žemės ir jį prismaugi su dviem pirštais, tai viskas gali atrodyti kiek kitaip ir pats gali nukentėti (gyvūnų teisės ir t.t.). Apibendrinus: gintis ir ginti savo turtą gali drąsiai, ypač nuo šuns, tik nereikia peržengti prtingų ribų. 😉

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: