Blog action day 2008. Skurdas

Kada negali nusipirkti norimo automobilio yra blogai. Kada negali nusipirkti norimo muzikos grotuvo ir yra blogai. Kada negali nusipirkti valgyti, tada yra šūdas.

Nemaža pasaulio dalis gyvena skurde – neturi nė normalaus būsto, švaraus vandens, maistą gauna kartais (jei pasiseka), vaikai miršta kūdikystėje, o jei ir užauga, negali mokytis, nes nėra iš ko, bet paprastai nėra ir kur.

Daug žmonių kaltina didžiąsias vakarų demokratijas neveiklumu ir netgi privedimu prie šios situacijos. Gal tai ir tiesa (nors pats abejoju). Vat, pavyzdžiui 78 milijonai ES piliečių (neskaitant Bulgarijos ir Rumunijos) gyvena žemiau skurdo ribos (gyvenimas žemiau skurdo ribos Europoje ir Afrikoje kiek skiriasi). Čia žemėlapis iš wiki, kuriame parodoma kiek žmonių turi problemų su maistu:

Atrodo gan liūdnai.

Bet kas gi dėl to kaltas? Patys žmonės. Kaip čia taip? Ogi pasidavė valdžios manipuliacijoms, nekovojo už save, o jei ir kovojo, tai greičiau tebuvo korupcija. Taip per daugelį metų ir susidėjo didžiulis problemų kiekis, iš kurių ne taip ir lengva išbristi. Žinoma, bepigu man dabar rašyti bevalgant migdolus, kuomet kurioje nors šalyje tėvas laiko ant rankų savo mirštantį nuo  infekcijos vaiką, kurį būtų galima išgydyti viena tablete, tik bėda ta, kad jos niekas ten neturi. Pavieniui žmogui sunku kažką daryti, kad pasikeistų, juolab, kad aplinka tikrai nekokia (Aplinką pradėjo naikinti patys vietiniai, taip sukeldami mikroklimato pokyčius bei dykumų plėtimąsi – BBC laida “Science in action“).

Na kas sukėlė, velniai nematė, klausimas kaip visą reikalą išspręsti. Na, jei dabar jį pasakyčiau, kitais metais ant mano stalo gulėtų bent vienas Nobelio apdovanojimas, bet kažkaip nesitiki, kad taip bus. JAV ir ES patirtis parodė, kad kišant milijardus dolerių bei siunčiant humanitarinę pagalbą, beveik neduoda jokios naudos – viską pasiima “tas kam reikia“. Žinoma, pasitaiko, kad humanitarinei pagalbai skirti doleriai nueina ten, kur tikrai reikia, tačiau valdžia nusikračiusi prievolės pamaitinti savo piliečius, už tuos pinigus nuperka keletą tankų, kad sustiprintų savo režimą.

Humanitarinė pagalba maistu yra reikalinga, bet ji nesprendžia problemos – duodama žuvis, bet neduodamas tinklas, na bent jau meškerė, pradžiai. Niekaip visos Afrikos neprimaitinsi, todėl reikia stiprinti jos ekonomiką. Ką čia stiprinti, kurti nuo nulio reikia. Nepritekliaus problema labai gerai sprendžiama Azijoje. Kad ir toks Taivanis. Pradžioje ten tebuvo didelė siuvykla. Pigi, kruopščiai (nors gal kiek ir nekokybiškai) dirbanti siuvykla. Atsirado pinigų, kurie buvo skirti darbuotojų kvalifikacijai kelti (investicijos į mokyklas), tada pas juos persikėlė aukštesnių technologijų įmonės. Vuolia! Ne be taip viskas ir blogai.

Iš esmės, mes, kaip turtingi (kol kas) vakarai tegalim padėti kartais suteikdami lėšų tiksliniams projektams, bet ne tiesiog numesdami pinigus ir tikėdamasi kad viskas išsispręs savaime. Kol nieko nedarys vietinė valdžia ir žmonės, tegalim nusiųsti miltų ir taip nuraminti savo sąžinę. Gal kas matėte laikraščiuose Europos Sąjungos reklamas “I fight poverty“, tai manyčiau greičiau šūkis turėtų skambėti “I waste my money“.

Norėčiau, kad viskas būtų kiek kitaip, nes ir pačiam būtų gerai, tik deja reikia, kad ir remiantieji, ir remiamieji tikrai norėtų pasiekti vieną tikslą – išbristi iš skurdo.

Reklama

9 Responses to Blog action day 2008. Skurdas

 1. PinkCity says:

  Būtent, ši situacija susiklostė dėl europiečių įsikišimo į svetimus gyvenimus – žmonės iki tol normaliai sau dirbo žemę, medžiojo, žvejojo, kasdavosi naudingus išteklius. Bet atvarė baltieji, viską sukniso, dabar vaidina kilnius geradarius ir siunčia pinigus sąžinei nuraminti.

 2. Atgalinis pranešimas: Apie skurdą (Blog Action Day 2008) : nežinau.lt

 3. Martynas says:

  Man įdomių minčių apie skurdą pakišo filmas “Story of Stuff“ http://www.storyofstuff.com/
  Mnau, kad dauguma blogybių atsirado dėl vakarų verslininkų godumo.

 4. whiskyinc says:

  Daugiausiai problemų dėl žmonių kvailumo.
  Beje, dėkui už nuorodą, pasidariau widgetą blogui su nuorodą į tinklapį..

 5. Kvailumas yra sąlyginas vienetas. Tarkim, kad kai kas gali galvoti, kad mąstyti apie skurdą pasaulyje gali tik kvailai.
  Blogai yra tai, kad kišamės ne į savo reikalus. Iš vienos pusės stebimės kaip jie gyvena be TV, o tada, kai jie tą TV gauna ir nebedrožinėja medinių vibratorių, gailimės, jog išmirė kultūra. Juk jie, nors ir kaip skurdžiai gyventų, gyveno tūkstančius metų, lyg ir normaliai, kol neatėjo kapitalistas ir neparodė, kad „nusipelnė gyventi geriau“.
  Kiekviena ideologija, požiūris ar mąstymas yra kaip virusas – išnaikina viską, ką užkrečia, pakeičia savaip ir nebūtinai į gerąją pusę.

 6. dainecas says:

  su humanitarinėmis ir kitokiomis pagalbom tai įdomiai yra: juk kiek milijardų metama maistui ir medikamentams į Afriką, jeigu juos nukreipus irigacijai ir žemdirbystės skatinimui, manau, efektas būtų 1000x geresnis, tačiau, o kas gi tada atsitiks???
  Europos ir JAV žemės ūkis su max dviem vegetaciniais periodais per metus akis į akį susidurs su 3 ar net 4 vegetaciniais periodais Afrikoje ar kitose šalia ekvatoriaus esančiose vietovėse. Todėl vyriausybės jau geriau užsiims humanitarine pagalba.

 7. McF says:

  Latvija?!

 8. voluntary says:

  Rašai – “JAV ir ES patirtis parodė, kad kišant milijardus dolerių bei siunčiant humanitarinę pagalbą, beveik neduoda jokios naudos – viską pasiima “tas kam reikia”. Žinoma, pasitaiko, kad humanitarinei pagalbai skirti doleriai nueina ten, kur tikrai reikia“ – o gal galima gauti kokių nors įrodymų? Kai dėl mesškerės ir žuvies – tas, kas žino kaip meškerioti, tam meškerės nereikia. O visų afrikiečių nesukelsi į aplinką, kur ir know-how, ir kapitalas, ir infrastruktūrra, ir paklausa būtų. Bet stengtis reikia, žinoma, step by step.

 9. Jonas says:

  Kas tingi dirbti tas ir bus ubagas, o kas visad judes tai ir nebadaus. Na dar valdzia daug ka sudaro.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: