Šiek tiek pamąstymų apie Europos Sąjungą

800px-Flag_of_Europe.svg

Prisipažinkite, ar daug žinote apie Europos Sąjungą. Nelabai? Paprastai tik tiek, kad ji mums duoda pinigų žemdirbiams ir kad galime laisvai keliauti Europos šalyse. Na, gal dar porą dalykų. Nedaug apie ją žinom, nes ji “kažkur toli” ir nedaro mums didelės įtakos.

Europa susiduria su nemažai problemų: dabartinė finansų krizė, energetika, senstanti visuomenė, neaiškumas dėl ateities, nekonkurencinga ekonomika. Gerai yra tas, kad Europos Sąjungos valstybės glaudžiai bendradarbiauja viena su kita, tačiau blogai yra tas, kad nacionaliniai interesai nusveria visos Sąjungos interesus. Kad ir dėl energetikos: problema bendra visai Europai ir vieningai derėdamiesi galėtumėm pasiekti gerų rezultatų (nes ES, yra gan nemažas vartotojas), tačiau vos tik Rusija pasiūlo Vokietijai geresnes sąlygas, ji atšliaužia ant kelių, spjovusi į visų likusių interesus.

Europos Sąjunga yra konfederacija. Tokia buvo pradžioje ir JAV, kol nebuvo suprasta, kad konfederacija yra pakankamai neefektyvus valstybės/sąjungos modelis. Tuomet jie nusprendė sukurti federaciją. Ir tai buvo išties protingas žingsnis, sugebėjęs sukurti stipriausią pasaulio valstybė. Tą patį galėtumėm padaryti ir čia Europoje. Žinoma didžiausias trūkumas ir problema būtų visiško valstybingumo praradimas, nes būtume jau ne valstybė, o federacijos subjektas. Tačiau tai atneštų didelę ekonominę ir politinę naudą, o tautiškumo neprarastume daugiau, nei prarandame dabar.

Dabar aprašysiu savo Europos Sąjungos viziją.

 • Federacinė prezidentinė valstybė su dviejų rūmų parlamentu;
 • Bendras prezidentas, atsakingas už užsienio politiką ir ministrų kabineto formavimą;
 • Žemieji rūmai renkami remiantis  proporciniu atstovavimu, neatsižvelgiant į federacijos subjektą
 • Aukštieji rūmai renkami remiantis mažoritariniu principu. Po 1-2  atstovus iš kiekvieno federacijos subjekto;
 • Bendros nacionalinė policija. Europolas, kuris būtų atsakingas už nusikalstamų veikų, kurios susijusios su keliais federacijos subjektais, išaiškinimą ir prevenciją (organizuotas nusikalstamumas, narkotikai, terorizmas);
 • Bendra žvalgybos agentūra. Kad nebūtų tokių nesąmonių;
 • Bendri pinigai. Euras yra, tačiau jis turėtų būti visose valstybėse;
 • Bendra pagrindinė kalba;
 • Bendra kariuomenė. Ne greito reagavimo pajėgas  (European Union battlegroup), o normalias karines pajėgas, kurioms vadovautų ne nacionaliniai vadai, o Europos Sąjungos kariuomenės vadai;
  Bendri federaciniai įstatymai. Didelė dalis įstatymų, turėtų būti kuriami nacionaliniu lygmeniu, tačiau patys svarbiausi turėtų priklausyti Europos Sąjungos parlamentui.

Sukūrę tokią federaciją, taptume bene galingiausia valstybe pasaulyje. Nereikėtų kiekvienai valstybei atskirai švaistyti pinigų atskiriems projektams (žvalgybai, gynybai, mokslui), o viską galėtume daryti kartu, taip sutaupydami pinigų bei padidindami efektyvumą.

Valstybės išliktų, ir turėtų dalinį savarankiškumą, kalbą, papročius, tačiau tik perduotumėme federacinei valdžiai spręsti tam tikrus, svarbius visai Sąjungai, klausimus.

Tokie mano pamąstymai. O ar jūs norėtumėte tokios kokia yra konfederacijos ar stipresnės federacijos?

Reklama

10 Responses to Šiek tiek pamąstymų apie Europos Sąjungą

 1. Andrius says:

  Čia ne tik vizija, bet ateityje taip ir bus. Žinoma tolimesnėje ateityje. Turiu pripažinti, kad užsienio politikais-vadovais labiau pasitikiu, nes jie per daugiau metų nei mūsiškai yra įgavę ir sukūrę tam tikras strategija ir vertybes. Pakvietę kelis buvusius Hamburgo miesto tarybos narius į Kauną, tuoj pajustume poveikį.
  p.s. Dar tolimesnėje ateityje, kai vystysim kosmoso ekspansiją, žemei vadovaus viena valdžia :).

 2. whiskyinc says:

  Einama ta linkme, bet mano manymu, nepakankamai greitai.
  O dėl kosmoso užkariavimo, su viena valdžia, viskas kiek primena “Futuramą“. 🙂

 3. Karvė says:

  Nežinau ar JAV yra labai jau geras valdymo pavyzdys. Nors laikoma viena demokratiškiausių valstybių pasaulyje, turi dauybę problemų, pvz pasigilinus, kaip Bush’as tapo prezidentu, pradedi galvoti, kad net ir JAV rinkimai ne visada būna sąžiningesni nei kokioje Rusijoje. Galų gale JAV valdo didžiosios korporacijos, ko pasekmė – daugybė priimtų įstatymų, kurios gina turtingiausius ir skriaudžia vidutines ir mažas pajamas gaunančius. Be abejo, čia priklauso ir nuo valdančiosios partijos, galbūt ES populiaresni būtų kokie socialdemokratai ar liberalai, bet ne visų senųjų ES narių piliečiai galime džiaugtis, juk ne vienai jų vadovauja populistai…

  Vis dėl to, jei būtų bendras valdymo mechanizmas, papirkus jo atstovą būtų piktnaudžiaujama ne vienos valstybės, o visos ES gerove. Taptų vadovu toks kaip Šrioderis ir parduotų Rusijai ne tik Vokietiją, bet visą ES…

  Aš manau, kad politologijoja tapo pernelyg panaši į istoriją – išvados daromos jau po laiko, o dažnai ir išvis nedaromos. Manau reikėtų šiek tiek šviežių protų ir naujo požiūrio į valstybės/sąjungos valdymą.

 4. cgedas says:

  Ypatingą laisvę keliauti mums suteikė ne ES, o narystė Šengeno erdvėje. Ar ES nedaro mums didelės įtakos? Tada kodėl po metų privalome uždaryti atominę elektrinę? Na, čia tik šiaip papolemizavimas:)

  Dabar dėl federacijos. Mano galva, Sąjungos institucijos ir taip pernelyg nutolusios nuo paprastų piliečių, o čia siūloma valdžią dar labiau centralizuoti. Greičiausiai tai ne tik nepatiktų vokiečiams, prancūzams, britams, etc., bet ir būtų neefektyvu.

 5. whiskyinc says:

  JAV išties turi problemų ir įvairių keistenybių, kad ir su prezidento rinkimais – juk jį renka ne žmonės, o rinkikai. Lobistai ten turi didelę įtaką, bet nereikia ignoruoti, kad tą patį turim ir čia Lietuvoje, kad ir “Leo LT“. Pradžioje būtų šiek tiek sumaišties, tačiau žmonės po kiek laiko “atsirinktų“ už ką balsuoti, juolab, kad asmeniui “iš oro“ būtų gan sunku pakliūti į parlamentą, atstovaujamosios valdžios atstovams būtų skiriama daugiau dėmesio – blogas politikas gali su savimi nusitempti visą partiją.

  ES daro įtaką, tik norėjau pasakyt, taip kaip mąsto paprastas lietuvis.

 6. Giedrius says:

  Nemanau, kad viskas taip paprasta – pastudijavus ES istorija, ypač teisinių požiūriu (sutarčių tekstus), viskas labai dėsninga. Vizionieriai jau senai matė ES kaip bendrą valstybę, gal tik to neįvardijant taip tiesiogiai. Nuo EAPS (Europos anglių ir plieno pramonies sutarties) iki dabartinės ES (tame tarpe buvo Romos sutartis, Vieningos Europos Sutartis, Maastrichto sutartis, Nicos sutartis, Lisabonos sutartis- ir su kiekviena sutartim valstybės vis atiduodavo dalį savo valstybingumo ES naudai) yra milžiniška pažanga. Per 60 metų (kiek čia kartų (su kirčių ant ų)?) Būtent per tiek kartų Europa pažengė nuo didžiausio pasaulio istorijoje karo, kai buvo nusinešta nn milijonų gyvybių, iki bendros sąjungos, atviros visiems piliečiams, su bendrais pinigais, sugyvenančioje gerovėje ir t.t. Ar tau neatrodo milžiniškas šuolis? Galų gale, daugelis Europos tautų turi gerokai gilesnę valstybingumo istorija, kai vyko daug didingesni dalykai, negu mes čia pasidižiuodami įsivaizduojam su LDK. O dabar pagalvokim, kaip istoriškai susiklostė su Amerika? Visi į ją ir atvyko kaip į didelę ir efektyvią įmonę, kur norėjo greit sukurti praktinę valstybę nuo nuolio.

  Todėl atsakymas – netgi aš galvoju, kad nepaisant akivaizdžios ekonominės gerovės, kuria gautume su federacija, nesinori nurašyti tos istorijos, Europos identiteto. Kadangi tokių žmonių kaip aš nemažai, iki tavo siūlomos valstybės užtruksim dar apie 50 metų.

  Juk būdavo ir didesnių sunkumų negu dabartinė dujų blokada (iš laiko perspektyvos žiūrint). Siūlyti paprastus sprendimus (kaip tavo) tokiu atveju atrodo tiesiog diletantiška 🙂

 7. Nacistka Jadziune says:

  Atsibos Vokietijai ubagus maitinti ir sugrius ES.

 8. Kolega-Anonimas says:

  Na, manyčiau jog aš visgi jau kažkieno minėtą identitetą iškelčiau į pirmą vietą (esant tam tikroms sąlygoms). O jeigu dar reinkarnuočiausi į kokį grynakraujį daną, tai ne tik, kad nesvajočiau apie eurą ar dvigubą pilietybę, bet netgi košmare bijočiau susapnuoti apie federaciją.

 9. Sima says:

  Labai idomu buvo toki trumpa ir aisku straipsneli pas tave surasti.
  Apskritai del ES – kiek teko dometis, ji nera konfederacija. Taip, tai valstybiu sajunga, taciau vis delto konfederacija ja vadinti linke labai nedaugelis. Vis delto jiems pritariu.
  Del tavo klausimo pabaigoje: turiu savo nuomone, kad vienytis per daug nereiketu. Labai dziaugiuosi tuo, kad Europoje yra sitiek valstybiu ir valstybeliu. Paziurejus i zemelapi – valio! Paziurejus zemelapyje kiek kairiau, matome JAV, Kanada ir dar daug visokiausiu mazumeliu apacioje. Tiesa pasakius, nenoreciau, kad zemelapyje atsirastu ES ir dingtu is ten Lietuva. Didziuojuosi tuo, kad nors ir esame mazyciai, taciau esame nepriklausomi, su savo neprotingom valdziom ir nekokiu bedarbystes lygiu. Kazkas, aisku, suprastu tai, kad ES’e yra daug atskiru valstybiu su savais paprociais, tradicijomis ir kalbomis, taciau visai kitoks butu poziuris i bendra jungini. Kaip ir mes zinome, kad JAV’e yra Teksasas, Havajai, Ilinojus, Miciganas ir tt, jos turi savo istatymu ir teismu sistemas, net ir paprocius savus, kalba irgi ne visur vienoda, taciau ju kaip atskiru dariniu pasaulis vis delto nepripazista.
  Bent man butent tai ir yra grazu, kad Europoje sitiek daug “atskirybiu“.

 10. Justas says:

  Aciu labai ismokau ir gavau desimtuka :))

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: