Sandorio (sutarties) negaliojimas. I dalis. Niekiniai sandoriai.

junniewhatever.deviantart.com Kad ir kiek vilką bešertum, vis tiek į mišką žiūri. Tas pats ir man – nors ir atostogos, negaliu atsitraukt nuo studijų dalyko. Kadangi nieko patraukiančio akį, kas būtų įdomu skaitytojams, mano pasaulėlyje šiuo metu nevyksta, nusprendžiau parašyti apie negaliojančias sutartis. Jau kažkada rašiau kaip apginti savo vartotojo teises, dabar pakalbėsiu kita tema.

Pradžiai trumpas pastebėjimas: civilinėje teisėje sandoriai apima sutartis (tai yra platesnė sąvoka negu sutartis), todėl jei ieškosit ko nors Civiliniame kodekse ieškokit ne sutarties, o sandorio.

Negaliojantys sandoriai skirstomi į dvi dalis: niekiniai ir nuginčijami. Nors jie abu negalioja, tačiau, gali skirtis įrodinėjimas. Niekiniai sandoriai  yra iš esmės kuo nors ydingi, pažeidžiantys imperatyvias teisės normas, todėl laikoma, kad toks sandoris niekada nebuvo sudarytas. Niekiniais sandoriais laikomi:

Imperatyvioms įstatymo normoms prieštaraujantys sandoris. Paaiškinsiu pavyzdžiu: jei susitarėte iš kaimyno nusipirkti jo kepenis, sumokate, o jis, bjaurybė, jų neatiduoda, negalėsite kreiptis į teismą, kad priverstinai jas išpjautų ir atiduotų jums – Lietuvoje negalima prekiauti žmogaus kūno organais, tai pažeidžia imperatyvias įstatymo normas, todėl toks sandoris negalimas, t.y. niekinis.

Viešajai tvarkai ar gerai moralei prieštaraujantis sandoris. Viena įdomesnių įstatymo normų, nes labai sunku apibrėžt, kas yra gera moralė. Tai yra vertinamasis kriterijus ir vieną dieną teismui argumentai, kodėl yra taip, o ne kitaip gali “sueiti”, o kitą jau ne. Vienas pavyzdžių yra Aukščiausiojo teismo nutartis 3K-3-271/2007, kurioje išaiškinta, kad toks sandoris, kurį sudarė šalys, žinodamos, kad dėl jo įmonė nebegalės vykdyti tolesnės veiklos ir bankrutuos, prieštarauja gerai moralei. Su viešąja tvarka kiek paprasčiau: negali sudaryti sutarties, kad pralaimėjęs lažybas draugas be kelnių apibėgs aplink Katedros aikštę.

Tariamas sandoris, tai formalus sandoris, kuriuo iš esmės nesiekiama pakeisti realiai egzistuojančių teisinių santykių. Pavyzdžiui, jei žinai, kad gresia turto konfiskacija, suorganizuoji greituoju būdu turto pardavimą savo bobutei, kuri nei matys to turto, nei tu pinigų, bus laikomas niekiniu.

Apsimestinis sandoris yra tuomet, kada forma neatitinka jo turinio. Pavyzdžiui parduodat Gedimino pilį už 10Lt, taip siekdami išvengti mokesčių.

Sandoris, sudarytas nesilaikant įstatymų reikalaujamos notarinės formos. Kai kuriuos sudarytus sandorius būtinai tvirtinti turi notaras. Tai reikalinga ne tam, kad notarai turėtų iš ko gyventi, bet tam, kad būtų geriau apsaugoti žmonių bei visuomenės interesai. Notaras turi tvirtinti pačius svarbiausius sandorius – kai kuriems įgaliojimams (bet ne visiems! CK 2.138), nekilnojamojo turto pirkimo pardavimo sutartys, vedybų sutartys etc. Tai apsaugo, pavyzdžiui nuo kaimyno Broniaus, kuris paprašo autografo ant kažkokių popierių, o kitą rytą ateina ir krapšto jus iš namų.

Tiek pradžiai.

11 Responses to Sandorio (sutarties) negaliojimas. I dalis. Niekiniai sandoriai.

 1. benamis says:

  Glaustai, bet bent šiek tiek info galima gaut.
  Bet labai abstraktu konkrečioje situacijoje.
  Vat dabar kaip tik bylinėjamės dėl sandorio pripažinimo negaliojančiu, ten net ne sandoris veikiau girto žmogaus pezelionės. Tau kaip studentui manau būtų visai įdomu sužinoti dėl kokio velnio ginčijamės…bet reikia tą popieriuką pamątyti.

 2. whiskyinc says:

  Išties būtų įdomu pamatyt. Gal kokią kopija online yra?

 3. benamis says:

  Nea, online nėra Jei nuskenuosiu gal savo bloge patalpinsiu, bet klausimas kitas būtų, jei byla jau svarstoma teisme ar šio dokumento paviešinimas neprieštaraus kokiems tais įstatymams.

 4. whiskyinc says:

  Sorry, kad taip vėlai atrašau – galima sakyt, buvau be interneto pastarąja savaitę. O jei nėra konfidencialių duomenų, kodėl ne. Dar patikrinsiu, bet lyg ir neturėtų.

 5. Justas says:

  O, tai jūs – kolega teisininkas! 🙂

 6. Justas says:

  Dar tik pirmam 🙂 Nesakyčiau deja, nes jau ir po pirmos sesijos jaučiuosi savoje vietoje ir žymiai jaukiau nei mokykloje.

  Įdomu, kuriame jūs (ir universitete, ir kurse), kolega? 🙂

 7. whiskyinc says:

  Universitete išties daug įdomiau
  O aš esu MRU III 🙂

 8. Justas says:

  Na, nuo šių metų ypač. Laiku įstojau!
  Tai nebedaug liko iki bakalauro 🙂

 9. whiskyinc says:

  Justai,
  na, dar po to magistrą reikės imt 🙂
  Šiaip galėtume kokį teisės blogą pakurt 🙂

  Benami,
  kiek pasikasiau ir radau dėl to dokumentų paviešinimo: tai reglamentuoja CPK 10. Iš esmės, pasibaigus teismui, galėsiu nuropot į teismą ir pats viską gaut, bet tik jau bus nebe tiek aktualu 🙂
  O dėl sutarties, tai užtušavus asmeninius ar kitokius konfidencialius duomenis, kaip templat’ą būtų galima drąsiai dėt – juk tai nei sutartis, nei jos kopija būtų, nei ji pažeistų šalių interesus.

 10. Justas says:

  O čia idėja! 🙂
  Na, mano el.paštą tu žinai (komentuojant gi privalomas), tad galim tartis. Aš su mielu noru, kiek žinios leis.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: