Skaitmeniniai piratai

map_texture_1_by_night_fate_stock

Night Fate at deviantart.com

Kova su skaitmeniniu piratavimu įgauna pagreitį Europoje, tuo pačiu ir Lietuvoje. Didžioji Britanija bei Prancūzija nusprendė įteisinti interneto atjungimą žmonėms nelegaliai siunčiantiems skaitmenines kopijas. Lietuva daro originaliau ir pradės bausti. Tiesa, pradžioje nepatikėjau, kad tokio dydžio galimos baudos, maniau vėl žurnalistai kažką ne iš ten nuskaitė. Bet visgi ne.

Pacituosiu Administracinių teisės pažeidimų kodeksą:

214(10) straipsnis. Autorių teisių ir gretutinių teisių pažeidimas

Neteisėtas literatūros, mokslo ar meno kūrinio (įskaitant kompiuterių programas ir duomenų bazes) ar gretutinių teisių objekto arba jų dalies viešas atlikimas, atgaminimas, viešas paskelbimas, kitoks panaudojimas bet kokiais būdais ir priemonėmis nekomerciniais tikslais, taip pat neteisėtų kopijų platinimas, gabenimas ar laikymas komerciniais tikslais –

užtraukia baudą nuo vieno tūkstančio iki dviejų tūkstančių litų su kūrinio ar gretutinių teisių objekto neteisėtų kopijų konfiskavimu.

Tokie pat veiksmai, padaryti asmens, bausto administracine nuobauda už šio straipsnio pirmojoje dalyje numatytus pažeidimus, –

užtraukia baudą nuo dviejų tūkstančių iki trijų tūkstančių litų su kūrinio ar fonogramos neteisėtų kopijų ir jų gamybos priemonių ar įrangos konfiskavimu.

Pastaba. Kūrinio ar fonogramos neteisėtų kopijų gamybos priemonės ar įranga – techninė įranga, medžiagos ir kitos priemonės, kurios išimtinai ar dažniausiai naudojamos kūrinio ar fonogramos neteisėtoms kopijoms atgaminti ir (ar) platinti arba kurių paskirtis ir naudojimo tiesioginis tikslas – atgaminti ir (ar) platinti neteisėtas kūrinio ar fonogramos kopijas.

Taigi, pagal nustatytą nuobaudą galime spręsti apie veikos sunkumą, o ji, palyginus su kitais straipsniais yra tolygi ar pavojingesnė nei pievų, durpynų padegimas, smulkaus svetimo turto grobimas, tyčinis turto sunaikinimas, aplinkos teršimas pavojingomis cheminėmis medžiagomis ir preparatais, žiaurus elgesys su gyvūnais, neteisėtas šaudymas iš ginklo, nepilnamečio nugirdymas, melagingų parodymų davimas, policijos pareigūnų, prokurorų reikalavimų nevykdymas ir daugelis, daugelis kitų. Greičiausiai buvo padarytas nemažas spaudimas iš įvairių kompanijų, kad nustatyti tokias griežtas ir neadekvačias kitoms nuobaudas.

Apie skaitmeninį piratavimą nemažai rašo Džiugas “Užrašuose iš skaitmeninio fronto” ir atkreipia dėmesį į tam tikrų aspektų beviltišką beprasmiškumą. Gerai būtų, jei mūsų įstatymų leidėjai juos pasiskaitytų, nors taip niekada nebus. Įstatymų leidėjų nuomonę suformuoti tam tikroms organizacijoms labai lengva, nes būdami neišprusę šiuo klausimu, jie negali apžvelgti klausimo iš įvairių pusių. Tai yra ne tik pas mus, bet ir visame pasaulyje. Nėra autoriteto, kuris galėtų paprieštarauti, juolab, kad iš esmės viskas ir atrodo teisingai: jie vagia, mes gaudom. Teismuose žinoma dar bus mėginama ne tik nubausti, bet ir prisiteisti žalą. Pagal kokias kosmines formules jie ją apskaičiuos – neįsivaizduoju. Realių nuostolių niekas nepatiria. Negautos pajamos turbūt, bet ar jie būtų gavę tas pajamas iš vis dar ir klausimas. Vargu ar kokiam aštuonmečiam, kurį pagaus policija tėvai būtų davę ~ 700 LTL naujiems “Windows”. Bet įtariu teismai bus palankūs kompanijoms, o ne privatiems asmenims.

Taip, piratavimas yra didelė problema ir jos mastai yra pakankamai nemaži. Kažkas kuria produktus, tačiau negauna pinigų už tai, kad jais kiti naudojasi. Nesakykit, kad tai visiškai teisinga. Kad ir aš pats geriau jaučiuosi, kad mano kompiuteryje sukasi legalūs Windows”. Tačiau šiuo atveju piratavimo problemą bus galima spręsti arba didelėmis nuobaudomis ir visuotiniu gaudymu, arba spręsti problemas, kodėl žmonės piratauja. Niekada nebuvau prieš dideles ir griežtas bausmes (proto ribose), tačiau jei nebus pašalintos priežastys, vargu ar kas pagerės. Kiek panašu su realybėje nutinkančiais nusikaltimais, vienus griežtos bausmės pažaboja, kitus nelabai. Pavyzdžiui padidino baudas už kelių taisyklių pažeidimus – mažiau eismo įvykių, nes pažeidimų priežastys tebuvo asmeninės. O vat pasikeitus ekonominei situacijai į blogąją pusę, tik daugėja įvairių žiauresnių nusikaltimų, nors bausmės tokios pat. Tas pats ir čia: nėra pinigų pertekliaus, tačiau norisi ir filmą pažiūrėti ir kokią programą atsisiųsti išmėginti.

Esu pabaigęs autorių teisių programą, todėl su kai kuriais Autorių ir gretutinių teisių įstatymo aspektais esu pakankamai neblogai susipažinęs. Todėl galiu sakyti, kad šis įstatymas būtų geras ir pakankamai inovatyvus XIX amžiaus pabaigai, kuomet piratauti galėjai tik knygomis. Jaučiai, kad visa kita, kad nesusiję su knygomis yra tiesiog “prilipdyta”.

Kai kas pabandė patys kovoti su skaitmeniniu piratavimu. Kai perskaičiau pagalvojau, kad tai mažų mažiausiai neatsakinga. Kitas dalykas, jei dėl nusišnekančio navigatoriaus būtų kilęs eismo įvykis, būtų galima reikalauti atlyginti nuostolius iš tų asmenų, kurie jie ten patalpino. Juolab, kad tada, kuomet asmenys pradėjo siųstis pakeistą, pačių kūrėjų įdėtą programinę įrangą, jie ją siuntėsi legaliai ir todėl programinės įrangos kūrėjai savo sąmoningais veiksmais siekė sukelti padidintos rizikos šaltinio valdytojui (vairuotojui) pavojų. Ir jei dėl jų išsidirbinėjimo kiltų eismo įvykis prokuratūra turėtų pradėti baudžiamąjį persekiojimą, nes už tokią veiką gresia baudžiamoji atsakomybė.

196 straipsnis. Neteisėtas poveikis elektroniniams duomenims

1. Tas, kas neteisėtai sunaikino, sugadino, pašalino ar pakeitė elektroninius duomenis arba technine įranga, programine įranga ar kitais būdais apribojo naudojimąsi tokiais duomenimis padarydamas didelės žalos,

baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės atėmimu iki ketverių metų.

2. Tas, kas šio straipsnio 1 dalyje numatytą veiką padarė strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui ar didelę reikšmę valstybės valdymui, ūkiui ar finansų sistemai turinčios informacinės sistemos elektroniniams duomenims,

baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki šešerių metų.

3. Tas, kas padarė šiame straipsnyje numatytą veiką padarydamas nedidelės žalos, padarė baudžiamąjį nusižengimą ir

baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu.

4. Už šiame straipsnyje numatytas veikas atsako ir juridinis asmuo.

Šaltiniai gilesniam pasiskaitymui:

Administracinių teisės pažeidimų kodeksas

Baudžiamasis kodeksas

Autorių ir gretutinių teisių įstatymas

P.S. Beskaitydamas ATN komentarus radau neblogą  idėją, kad bus sunku nubausti parsisiuntųsį žmogų, nes tik parsisiuntus gali sužinoti ar programinė įranga legali ar ne. Gal ir būtų galima ir toliau ką nors išmąstyti, nes pažeidimo sudėties kaip ir nėra. Tada iškyla klausimas, kokiu pagrindu policija turi ieškoti žmonių parsisiuntųsių programas? Kitas dalykas, kad LANVA pati pažeidė ATPK, o galbūt ir BK ir tuomet prokūratūra galėtų inicijuoti LANVA kaip juridinio asmens likvidavimą, nes kaip suprantu jie tuos IP adresus gavo iš utorrent programos patys siųsdami nelegalią programinę įrangą. Jei gavo kitais būdais, tuomet keltumėm skandalą.

15 Responses to Skaitmeniniai piratai

 1. Atgalinis pranešimas: arvydas.net » Blog Archive » LANVA patys yra piratai

 2. Atgalinis pranešimas: Blogorama #658

 3. Ysidor GB says:

  Neteisėtas literatūros, mokslo ar meno kūrinio (įskaitant kompiuterių programas ir duomenų bazes) ar gretutinių teisių objekto arba jų dalies viešas atlikimas, atgaminimas, viešas paskelbimas, KITOKS PANAUDOJIMAS BET KOKIAIS BUDAIS IR PRIEMONEMIS NEKOMERCINIAIS TIKSLAIS

  Jeigu isiskaitysite i didziosiomis raidemis parasyta sakinio dali, tai suprasite, kad sis istatymas UZDRAUDZIA niuniuoti dainas, bei deklamuoti ismoktus eilerascius.
  Juk juodu ant balto parasyta – PANAUDOJIMAS BET KOKIAIS BUDAIS.
  Sita sakini ryskiai lobistai prastume, kad bet kokia byla, net ir labiausiai nesamoninga baigtusi lobistu pergale.

 4. linaskranauskas says:

  “Gerai būtų, jei mūsų įstatymų leidėjai juos pasiskaitytų, nors taip niekada nebus.“ Tai nemalkime šūdo, pradėkime piratų partiją, tiksliau – frakciją ir įgyvendinkime ją žaliųjų partijos ribose, pavertę šiuos tikslus rinkiminės kampanijos dalimi.

 5. linaskranauskas says:

  tačiau aš manau, kad malsi“me“ ir toliau – rašysime blogus ir peticijas, ir t.t. bet kam paskui stebėtis, kad ir įstatymų leidėjai mala 🙂

 6. 11 says:

  Bet Jūs vaikai arba naivūs arba silpnapročiai. Dabar gi atsistokite į kūrėjo vietą. Sukūrėte programinę įrangą, sugaišote 5 metus, dirbo šimtai žmonių ir galiausiai turite produktą. Tai yra brangi programa, kadangi smarkiai paspartina darbus. Kainuoja ji 15 – 25 tūkstančius litų. Armija snarglių, siunčiasi tą programą ir naudoja nemokamai. Ranką prie širdies pridėję pasakykite, ar daug pasitenkinimo gautumėt sužinoję, kad kažkurį snarglį nubaudė 2000 litų bauda, iš kurios visi 20 %, kaip autoriui, atiteko jums, o tas snarglys kitą dieną vėl ją susiinstaliavo ir toliau naudoja. Aš autoriaus vietoje norėčiau tam snargliui nagus nukapoti.
  Yra gausybė atviro kodo programų, bet tam tikri modeliai per daug užtrunka, tad vien gerais norais varomi negali atsirasti: niekas neapsiima už ačiū to kurti. Pavogėte turto už 20000 litų, jei įkliuvote pirmą kartą, gavote 1000 litų baudos ir toliau galite daryt ką norite. Čia virš betkokio elementaraus padorumo. Kokia bausmė būtų adekvati, pagrūmoti pirštu ir atimti klaviatūrą?
  Kažkaip svarsyklės link silpnaprotiškumo traukia.

 7. Kosmosas says:

  ->11
  Kažin ar Photoshopas būtų tapęs defaultiniu foto editoriumi, jei nebūtų buvę galimybės jį “išbandyti“ nemokamai? Tas pats, tarkim, ir su MS Ofisu. Čia tik pavyzdžiai, bet tik pavyzdžiais tokiems silpnapročius kaip tu ir tepaaiškinsi.

 8. 11 says:

  Fotošopui yra nemokamų analogų. Yra softų, kuriems analogų nėra, na, nebent skaičiuosim popierių, žirkles, pieštuką, klijus ir ilgus mėnesius klijuojant kartoninius maketus.
  Kiek mano atmintis tempia, fotošopą gali bandyti visą mėnesį nemokamai.
  Betkuriuo atveju, kaip pasiteisinimas vagystei, skystokas, Kosmosai…

 9. Kosmosas says:

  Aš apie batus, tu apie..
  Na taip, yra PS’ui alternatyvų. Tik jeigu Adobas būtų naudojęs tarkim hardwarinius raktus savo produktui, tai kažin kokią rinkos dalį jis šiandien užimtų, nes tūlas lietuvis paprasčiausiai naudotų įprastą nemokamą programą. Įpratimas – stipriau už prigimimą ir ant to programų gamintojai išlošia, nors atrodo, kad pralošia.
  Jeigu pats būsi iš tų nuskriaustųjų sferos, tai siūlau susilaikyti nuo tolimesnių komentarų, nes panašu, kad esi paprasčiausias akių draskalas.

 10. 11 says:

  Kosmosai, aš tikrai esu iš nuskriaustųjų dėl daugelio dalykų, keli iš jų:
  1. neįperku tų softų, kuriais mielai naudočiausi
  2. gamta piktai pajuokavo ir davė padorumo suvokimą.

  Ką ir kaip adobas panaudojo – tik adobo reikalas ir tai niekaip ir niekada nebus priežastis ar pasiteisinimas vagystei. Jei jau vagiam, o juk vagiam (ar ne taip? ir prašau nepurkštaut, kalbu daugiskaita ir primu asmeniu), galėtume apsimesti bent jau įgaliais savo veiksmus suvokti.

  Aj, ir dar, aš iš ties esu aršus ir nemandagus akių drąskalas, kadangi gamta nuskiriaudė dar ir aukštensį, nei vidurkio, intelektą duodama, tad noriu ar ne, esu pasmerktas gyventi tarp įvairaus plauko kvailių. 🙂

  Jei kažkas neužrakino durų, tai lyg ir visi suprantame, kad tai dar nereiškia, kad galime eit į vidų ir ten apsigyventi. Gerai, gal ir ne visi, bet didesnioji dalis. Keista, bet analogiškoj situacijoj su programine įranga, kažkodėl nebesuprantame ir dar piktinamės: iškraustysit? baudą mokėt reikės!? 🙂

  Čia aš apie pavyzdžius ir silpnaprotystę.

 11. Atgalinis pranešimas: LANVA, linkomanija, piratavimas ir t.t. · Radiocool.lt

 12. Ant says:

  Ar LANVA turėjo teismo sankciją rinkti IP? Kaip įstatymas draudžia sekti pokalbius telefonu, taip konstitucija draudžia kištis į bet kokį susirašinėjimą.

 13. Piratai says:

  Lanva jau daug metu bando, bet be ju pranesimus spaudai populistiniu, nieko daugiau realiai ir nepadare dar, cia kova su vejo malunais.

 14. bbb says:

  su ta piratų partija gal ir nieko visai būtų. Jau vien pagalvojus jog linkomanijoj yra apie 100 000 vartotojų, atmetus puse nepilnamečių 50 000 gautųsi. Per visą Lietuvą gal 100 000 surinktų, o su tiek priklausomai nuo aktyvumo Seime ne vieną vietą galima gauti 🙂

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: