Apie JDJ manifestą

Šiandien bežiūrėdamas žinias išgirdau apie Jungtinio demokratinio judėjimo manifestą. Tiesa pasakius ir apie patį judėjimą išgirdau pirmąsyk, nes esu pakankamai atitrūkęs nuo įvykių Lietuvoje. Manifeste išvardinti aštuoni punktai ir norėčiau juos aptarti:

  • Pirma, įgyvendinti pagrindinį Lietuvos Respublikos konstitucijos reikalavimą: Lietuvos valstybę kuria Tauta. Suverenitetas priklauso Tautai. Tas tiesa, bet Lietuvoje vyksta demokratiniai rinkimai ir mes sėkmingai įgyvendiname savo teisę. Tačiau kokią išsirenkam, tokią turim ir nėra ko labai šūkauti. Žinoma, galima mėginti keisti rinkimų sistemą, bet ar to kas nors išties nori?
  • Antra, sustabdyti partijų moralinio ir politinio degradavimo procesą, pirmiausia panaikinti papirkinėjimais grindžiamą rinkimų sistemą ir ryžtingai įdiegti dalyvaujamosios demokratijos principus, suteikiančius galimybę tiesiogiai įgyvendinti Tautos suverenią galią. Jei norima tiesiogiai įgyvendinti Tautos suverenitetą, galima surengti visuotinius savaitgalinius tautos suvažiavimus, kur būtų be parlamento priimami visi teisės aktai – visai kaip senovės Graikijoje. Galima net būtų balsuoti akmenukais. Jei rimčiau, galima dėl svarbių sprendimų rengti referendumus kaip Šveicarijoje, bet pirmiausia valstybė nepakeltų tokios finansinės naštos, o antra per daug nepasitikiu nepolitiškais tautiečiais, kad patikėčiau jiems daryti svarbiausius sprendimus.
  • Trečia, pasiekti, kad svarbiausi valdžios institucijų sprendimai būtų pagrįsti ne jos “kišeninių” tarybų ar savo rato “ekspertų” patarimais, o nešališkai sudarytų mokslo tiriamųjų grupių nešališkomis rekomendacijomis, patikrintomis jų laisvais debatais. Aš ir to norėčiau, bet baisiai įdomu kaip tą padaryt?
  • Ketvirta, sukurti sąžiningą ir efektyvią viešojo intereso apsaugos ir antimonopolinių įstatymų vykdymo kontrolės sistemą. Kaip?
  • Penkta, sukurti privalomą Konstitucinio teismo sprendimų įgyvendinimo ir atsakomybės už tą įgyvendinimą tvarką. Jei atvirai, mane Austriškoji Konstitucijos priežiūros sistema (t.y. esat Konstituciniam teismui) nelabai patinka, nes Konstitucinis teismas, nebūdamas teisminės sistemos dalimi, priima labai abejotinus nutarimus ir nuolatos peržengia patikėtą kompetenciją. Ar kas nors be teisininkų yra matę Konstitucinio Teismo nutarimus? Pažiūrėkit, labai verta.
  • Šešta, vietoj politinių grupuočių interesais vykdomų savivaldos imitacijų turi būti sukurta reali pačių piliečių savivalda. Eeee… kaip? Galų gale, juk turim rinkimus, patys renkamės atstovus.
  • Septinta, uždara teisinės valdžios kasta turi būti paversta sąžiningai teisingumą vykdančia ir tuo valstybei tarnaujančia sistema, kontroliuojama ir prižiūrima visuomenės. Seniai yra pribrendęs laikas sukurti prisiekusiųjų teisėjų institutą. Šitas gal ir nieko punktas. Tokia sistema yra Didžiojoje Britanijoje ir yra vadinama Magistratų teismais. Jei būtų sukurtas labai (pabrėžiu: labai) geras įgyvendinimo mechanizmas, nes jei koks pusėtinas, teisingumo sistemą ištiks absoliutus krachas.
  • Aštunta, paremti visuomenės ir Seimo narių grupes, reikalaujančias sukurti dekomercializuotą visuomeninį radijo ir televizijos kanalą, kuris būtų prieinamas ne tik rutininės politikos diegimui, bet ir tiems kūrybiškiems žmonėms, kurie seniai siūlo visuomenės gyvenimui ir tautos išlikimui alternatyvių sprendimų ir įgyvendintų Nacionalinio radijo ir televizijos įstatymo reikalavimus. Nekomentuosiu, nes nieko nenumanau.

Gal Jungtinis demokratinis judėjimas turi ir gražių tikslų, bet manifestas atrodo, kaip eilinė demagogija, siekiant patekti į Parlamentą: nurodomos idėjos, bet visiškai nesakomai kaip tai įgyvendinti. Žinoma į manifestą to nerašysi, bet kur nors mechanizmas turėtų būti nurodytas – idėjos juk vis dėl to skambios. O jei rimtai, tai ką išsirenkam, tą ir turim: nėra ko dejuot, jei prieš rinkimus gavę saldainį pabalsuojame už partijas, neturinčias net programų, o po to baisimės Seimu. Niekas už mus tos valdžios nerenka, kada pradėsim galvot, tada ir be jokių perversmų ta valdžia bus.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: