Dar kartą apie autorių teises

Šiuo metu autorių teisių tema žiniasklaidoje yra labai plačiai aptarinėjama. Dar kart pasisakysiu ir aš.

Autorių teisių pažeidinėjimas yra blogis. Išties. Kažkas kuria, įdeda savo lėšas, darbą, fantaziją, bet negauna atlygio pinigine išraiška. Net nebūtinai pinigine, kartais negauni ir moralinio pasitenkinimo, jei kažkas tavo darbą naudoja be leidimo. Kūrėjui tai nėra labai malonu, netgi kyla šioks toks subruzdimas tarp tinklaraštininkų jei kas nors bando pasisavinti jų sukurtą turinį. Tas pats ir su LANVA. Suprantu ir žmones, kuriems LANVA veiksmai nepatinka, tačiau jie tik dirba savo darbą (nors tokio termino, “kaip viešieji ryšiai“ tikriausiai nelabai žino) – atstovauja tam tikrų kompanijų interesus ir tiek. LANVA gaudo, grasina, interneto vartotojai pyksta, abi pusės jaučiasi teisios, tačiau tai ne didžiausia bėda, ir ne visuomenės nesupratingumas, autorių teisių negerbimas, o tiesiog tai, kad dažniausiai nesuteikiama jokių kokybiškų ir pigių alternatyvų. Bandoma prakišti mano manymu neteisėtas įstatymo pataisas, naujus kompensacinius mechanizmus, stengiantis legalizuotai ištraukti pinigų, visiškai neišsprendžiant (ir net nebandant) problemos.

Programinė įranga

Kompanijų, kuriančių programinę įrangą, tvirtinimas, kad dėl piratavimo jie patiria daugiamilijardinius nuostolius visiškai neįtikina, nes dauguma “piratų“ yra fiziniai asmenys su gana ribotu biudžetu ir jei staiga nebebūtų įmanoma visiškai piratauti, jie pereitų prie pigesnių ar nemokamų alternatyvų, negu naudotųsi kelis tūkstančius dolerių kainuojančiomis programomis. Dabar jomis naudojasi, nes jos patogesnės galingesnės ir lengvai prieinamos, jei staiga jų nebeliktų didžiajai daliai vartotojų tai nesukeltų didelių problemų. Turbūt vienintelė kompanija, kuri gali jaustis nuskriausta dėl eilinių vartotojų piratavimo yra “Microsoft“, nes nemažai vartotojų naudojasi “Windows“ operacine sistema nelegaliai ir jei išnyktų nelegalios versijos, didžioji dalis “piratų“ susipirktų legalius “Windows“, nes kitokios patogios ir paprastos alternatyvos be “Mac“ nėra (“Linux“ tiesiog per daug sudėtinga paprastam vartotojui (kol kas)).  Kitas dalykas, kad išnykus piratavimui ir vartotojams perėjus prie nemokamų programų nukentėtų ir pačios kompanijos, kuriančios programinę įrangą, nes vartotojai “atprastų“ naudotis jų programomis ir jų pirkimas dar labiau kristų (žinoma, specialių programų vartojimas, gal apmažėtų, bet neišnyktų, nes yra profesionalams tiesiog nepakeičiamų programų, be kurių darbo našumas ir kokybė sumažėtų). Teko skaityti, jog “Microsoft“ dabar stengiasi užmerkti akis Kinijoje, kad pripratinti vartotojus.

Pramoginis turinys

Dėl pramoginio turinio piratavimo kyla daugiau neaiškumo, nes jis apskritai žmogui nėra būtinas ir tam tikriems produktams tiesiog nėra jokių alternatyvų – jei nori pamatyti “Matrix“, tai  niekas tau jos nepakeis. Ne paslaptis, kad didžioji dalis pramoginio turinio internete yra “nupiratauta“. Pagrindinės priežastys yra tos pačios: todėl, kad galima, paprasta ir nebaudžiama. Tačiau čia, Lietuvoje, yra ir daugiau problemų. Naujus filmus, serialus matyti, naujos muzikos klausytis, žaisti naujus žaidimus nori visi, tačiau legaliai šie produktai Lietuvoje yra sunkiai prieinami. Jeigu dabar 10% Lietuvos šeimų neužtenka pinigų maistui, tai kaip jie sau gali leisti nueiti į kino teatrą, kur bilietas kainuoja nuo 11 iki 22 Lt?  Žinoma, senesnių filmų galima išsinuomoti, nes kainos gerokai pakritusios, nors tai ir nėra labai patogu. Muzikos nemokamų alternatyvų (ir sakyčiau visai neblogų) turime. Pirmiausia galima klausytis FM radijo arba jei netenkina ten grojamas muzikos stilius, galima naudotis radijo stotimis interente, kaip, kad mano aprašytaJango“ puikiausiai veikianti Lietuvoje ir dar nemokama. Blogiausia yra tiems, kas nori muziką turėtu si savimi, nes tada jau reikėtų ją pirkti, o patogaus ir pigaus varianto pasiūlyti nelabai išeina. Su žaidimais išvis blogai. Didžiosios dalies Lietuvos šeimų ekonominė padėtis švelniai sakant yra prastoka, tai mokėti už kelių valandų pramogą vaikui (pripažinkim, kad visgi tai didžiausia auditorija) pusantro šimto litų būtų nemaža prabanga.  Dar blogiau su serialais. Žmonės “užsikabliuoja“ žiūrėti kokį nors serialą ir nori jį matyti visą ir tuomet, kada jis išleidžiamas, tačiau mūsų televizijos to negali pasiūlyti: serialai beviltiškai pasenę, jų laikas nuolatos kaitaliojamas ir dažniausiai rodomi tokiu metu, kuomet dirbantis žmogus negali sau leisti žiūrėti. “Hulu“ ar “Fox“ Lietuvoje tiesiog neveikia.  Turiu palydovinę televiziją, ar tai nors kiek pagerina mano matomo turinio kokybę? Absoliučiai ne, nes norimo turinio arba nerodo, arba jis pasenęs, nes programų tinklelis sudaromas “Rytų“ šalims, taip, kad net “Mythbusters“ negaliu matyti, kada mato pasaulis, nors už paslaugą moku.

Produktai yra, poreikis gauti pinigų taip pat, tačiau patogaus ir pagal kainą adekvataus masiniam vartotojui mechanizmo visiškai nėra.  Galbūt kai kuriuos tenkina ir dabar esanti padėti, pasikeitimai tik sumažintų jų pelną. Taigi, virtualus karas vysta toliau.

Tiesa, šiandien pasirodžiusiame “15 minučių“ straipsnyje “LANVA: interneto piratai gali būti baudžiami kalėjimu“ LANVA patreikta informacija yra kiek klaidinanti, nes pagal nurodytą Baudžiamojo kodekso straipsnį gali būti baudžiami tik tokie asmenys kaip “Skid Row“, bet ne paprasti piratai, nes jiems būtų taikoma civilinė ir administracinė atsakomybė (nebent “piratavimas“ vyksta milžiniškais mastais, tai tada būtų taikomas BK 192 str.).

13 Responses to Dar kartą apie autorių teises

 1. sh says:

  Gana teisingai viskas isdestyta. Pirktu zmones tuos filmus jeigu jie kainuotu mazai. Bet tikrai nepirks gi tu 10-30 filmu per menesi kur dabar parsisiuncia, geriausiu atveju issirinktu kelis.Su serialais is vis nesamone, gi ir taip reklama gali juose rodyti, kad ir uzslepta.
  Knygas perku, i teatra, kina einu. Ka dar Viasat uzsisakyt ir kad poto jis krepsinio vistiek tiesiogiai neparodytu – dabar jau is principo neuzsisakau.. Ir jeigu as su drauge esu buves 4-6 Mikutaviciaus koncertuose, 2-3 Giniocio koncertuose, keliuose spektakliuose tai tipo jei dabar jau baisiai vargs kad nenupirkau ju cd ar mp3 nuo kuriu jiems keli litai tenka, na tegu tik nejuokina, gi vistiek centus nuo to cd gauna (patys gi sake). ir juokingai skamba Algio Greitai virkavimai, kad kazkas kazka parsisiunte ir nieks neperka.. Gi daugelis parsisiunteliu poto ateina i tavo koncertus, o pirkti albumus gal ir neuztenka lesu

 2. Karvė says:

  Šaunu išgirsti ir teisę išmanančio žmogaus komentarus šia tema 🙂

 3. Adis says:

  “Kažkas kuria, įdeda savo lėšas, darbą, fantaziją, bet negauna atlygio pinigine išraiška.“

  Tie, kurie kuria, labai retai patys kiša savo pinigus. Paprastai produktą kuria samdomi darbuotojai, ir atlyginimą jie gauna ne pasirodžius produktui, o kūrimo metu. Tad šioje vietoje verkti dėl alkstančių kūrėjų – rizikinga…

  Daugiausia nukenčia investuotojai ir galutiniai produkto savininkai (kurie pakankamai retai sutampa su faktiniais/fiziniais kūrėjais). Bet jie paprastai ir reguliuoja kainodarą, marketingą. O kai daugiausiai nori, tai mažiausiai ir gauni, banalus gyvenimiškas dėsnis. Būtų kainos tokios, kad neapsimokėtų pirataut – nebūtų ir tokio piratavimo. Easy.

  “(“Linux” tiesiog per daug sudėtinga paprastam vartotojui (kol kas))“

  Bullshit 🙂 Savo akimis mačiau, kaip Ubuntu naudojasi trejų metų mergytė. Be jokių problemų. O dėl advanced lygio, kai jau reikia ir tinkleškę pasikonfigūruot, kokių specifinių draiverių pasiieškot – kiek statistinių windows varotojų tai sugeba padaryti ir windowsuose?
  Esminis skirtumas tarp win ir linux – kad linux reikia domėtis pačiam.

  • Edvardas says:

   Bet vistiek kažkieno pinigai investuojami ir jie nukenčia, nepaisant to ar tai didelė kompanija, ar pavienis autorius autorius. Žinoma, kada sukuriamas prastas produktas ir tada pradedama verkti, kad pinigų negauna, nes jį visi parsisiunčia yra kitas dalykas 😀

   Teisingai, didelė dalis vartotojų išvis težino kaip iki interneto nusigaut, tuo ir pasibaigia jų OS žinios. Dėl “Linux“ juk vistiek nėra tokio suderinamumo su visais produktais ar paslaugomis, kaip “Windows“, tai ir pavargt reikia norint priversti viską dirbti ir didelė žmonių dalis tiesiog nenori vargti.

 4. Mantas says:

  Dėl to Linux sudėtingumo kol kas, tai dar klausimas. Tobulėja nežmoniškais tempais. Pakištum kompo nemačiusiam žmogui kokią LinuxMint ar OpenSuse ir Windows, tai dar neaišku, kuri jam patogesnė pasirodytų.

  Prie Windows įpratusiam žmogui, aišku, kad Linux atrodo sudėtinga, nes viskas vos vos kitaip. Reikia laiko įprasti.

  Tiesą sakant, tikrai nematau, kuo šiuo metu LinuxMint (ar kuri kita ant Ubuntu pastatyta OS) būtų sudėtingesnė už Windows. Nebe komandinės eilutės laikai.

  • Edvardas says:

   Gal kiek ne taip pasakiau dėl to sudėtingumo. Pats naudojimąsis, juo labiau kasdienėms užduotims, tikiu, kad yra nesunkus ir kad gali būti patogiau – prie “Mac“ atsisėdęs žmogus ir pradžioj nieko nesupranta, nors ten labai paprasta viskas. Tiesiog jei iškyla kokia nors problema, su “Windows“ kiek paprasčiau, nes padaryta suprantamiau nesupratingam vartotojui ir yra suderinta su visais produktais. Pripažink, kad norint naudotis “Linux“ reikia šiek tiek daugiau žinių. Ateity gal visi naudosimės kuria nors “Linux“ versija, jei ji bus dar paprastesnė ir saugesnė – kompiuterių pasauly daug sentimentų nėra 🙂

   • Mantas says:

    Diegi Linux – automatiškai pareina ir draiveriai, Windows 7 berods šitoj srity irgi jau vejasi, bet ten, jei gerai pamenu, būtinas internetas.

    Įdiegi Linux, turi krūvą gana funkcionalių programų vos ne visiems paprasto gyvenimo atvejams, įdiegi Windows – turi.. aaa…. hmmm… nežinau ką turi Win7, bet labai abejoju ar būtų įmanoma išgyvent nediegiant nieko papildomo.

    Įdiegi Linux, turi programėlę per kur gali susirast ir įsidiegt programas, žinai, kad visos saugios. Įdiegi WIndows – ieškai programų, siuntiesi nemokamas, arba neaiškaus saugumo mokamas laužtas.

    Įdiegi Linux, žinai, kad virusai neužpuls. Įdiegi WIndows – turi žinot, kad reikia antivirusinės, kuri bet kokiu atveju neapsaugo 100%.

    Įdiegi Linux, su sistemos atnaujinimais gauni ir programų atnaujinimus. Įdiegi WIndows – turi gana kreivai veikiantį sistemos atnaujinimo įrankį.

    Linux įdiegt gali praktiškai bet kas, nes užtenka tik pamaigyt Next mygtuką, su WIndows kiek sudėtingiau, nors nežinau, gal win7 jau progresavo.

    O tas suderinamumas tai irgi dar netoks jau vienareikšmiškas. Mano kompas stabiliau dirba su Linux, nors užlipdyta „designed for windows xp“.

    Linux atpažįsta ir naudoja Windows skirsnius, OpenOffice puikiausiai atpažįsta MSO failus, su visokiais wine galima pasileist dalį WIndows skirtų programų… O ką gali Windows šioj srity? Ogi nieko. Palaiko tik savus formatus.

    Taip, tvarkyklės. Windows kol kas čia pirmauja. Neaišku, kiek ilgai. Vis dėlto, tvarkyklės windowsams arba yra, arba nėra, o linuxistai pakuria OpenSource tvarkykles.

    Ir visgi, numesk žaliam žmogui švariai įdiegtą Win7 ir LinuxMint, pažiūrėsim, su kuria jam bus lengviau susitvarkyt.

    Reiks kada nors išbandyt Win7, nes dabar nelabai galiu objektyviai ginčytis. Tiesa, įsidiegčiau, jei neužimtų virš 10GB, paprasčiausiai netilps į mano WinXP skirtą particiją. Kai Linux užima gal apie 4GB su visom programom, ir resursų mažiau reikalauja…

    Hmm, nors nušauk. Tikrai man sunku pasakyt, kuo Windows geriau nei Linux. Gal dėl to ir visiškai perėjau ant Linux per pora mėnesių. Būčiau greičiau, bet pradėjau nuo Ubuntu ir Kubuntu, ten per daug OpenSource fanatizmas. Būčiau pradėjęs nuo LinuxMint, būtų viskas įvykę greičiau, nes nebūtų kilę jokių neaiškumų 🙂

 5. Edvardas says:

  Norėčiau kažką paargumentuoti už “Windows“, tačiau jiems pritaikyčiau viską, ką išdėstei apie “Linux“ 😀 Reiškias abi sistemos nėra jau tokios beviltiškos 🙂

 6. benamis says:

  Kodėl yra pirataujama windows operacinė sistema?
  Nes ji po velniais yra per brangi, jei pasiūlytų tarkim man už 50lt naujausią windows versiją, tada pagalvočiau kodėl ne? (naudoju legalius, bet ilgą laiką buvo kitaip).
  Dėl pramoginio turinio, jei jis būtų visas legalus Lietuva ir lietuviai būtų keliasdešimt metų atsilikę nuo pasaulio ritmo. Mano mintys apie piratavimą čia http://benamis.info/2010/03/16/linkomanija-alternatyvi-biblioteka/

  o dėl linux pasakysiu taip, jie yra per sudėtingi paprastam vartotojui, bandžiau ištvėriau dvi dienas, vėliau turėjau pratrintą sistemą ir dokumentų nuostolius. Didžiausia linux problema alternatyvų stoka, aš neradau paveikslėlių konverterio į pdf ne komandinės eilutės. Viskas man geriau windows.

  Ir kas svarbiausia, jog verslo įmonėms, menininkams reikia keisti savo požiūrį į dabartinį vartotoją. Už kompaktą nemokėčiau, bet koncerte mielai apsilankyčiau. Ir šiaip jei atlikėjas užsitarnauja pagarbą, jo darbai yra perkami.

  • Edvardas says:

   Kad “Winodws“ brangūs tai brangūs. Naudojuosi legalia “Vista“, kurią gavau (nusipirkau) su kompiuteriu, bet norėčiau “7“ – atnaujinimas 400Lt ir daugiau, tai kol kas ir su “Vista“ pakentėsiu.

   Taviškis įrašas gan teisingas, bet iki nacionalinės bibliotekos toli ošia – niekas iš autorių nepasirašys. ES bando, kažką panašaus gaminti, nors nelabai įspūdingas dalykas išėjo – http://europeana.eu 🙂

  • Mantas says:

   Rėkavau ir dar parėkausiu, niekada nesutiksiu, kad dabartiniai Linux nors per nago juodymą sudėtingesni už dabartinius Windows.

   Jeigu tau kažkas pasirodė per sudėtinga, tai:
   A) Užtaikei ne ant tos Linux versijos, kuri būtų pritaikyta pradedančiajam.
   B) Bandei Linux prieš pora metų ar daugiau, kai jie dar galbūt nebuvo tiek pažengę.
   C) Norėjai, kad Linux būtų lygiai tokie patys kaip Windows. Nenorėk priprast per pora valandų, visgi sistemos turi šiokių tokių savitumų.

   Pratrinta sistema ir dokumentų nuostoliai – nieko be tavo pačio valios ten tikrai neatsitiko, taigi lieka kaltint tik save.

   Alternatyvų stoka. Gal galima plačiau? Ko trūksta? Nes man visko užtenka.

   Paveikslėlis į PDF. Tiesa sakant, niekad nereikėjo, tai nežinau situacijos. Yra variantas ctrl+p ir print to pdf. Be to, pagooglinau, radau tą komandinės eilutės būdą, tikrai nieko sudėtingo. Užrašyt cd work/directory/path ir convert *.jpg foo.pdf tikrai nėra tragedija.

   Windows tau geriau, nes tu prie jų įpratęs.
   Paimkim nebūtinai Linux, paimkim ir tą patį MAC, jis tikriausiai tau irgi pasirodys niekam tikęs, nes gi ten irgi viskas ne taip kaip ant Windows 🙂

 7. benamis says:

  ta pati bėda su vista ir mane kankina, buvau labai kvailas, galėjau palaukt kelias savaites ir turėčiau septintus, bet čia atskira tema.
  Windows buvo padarę upgreido funkcija, tačiau mano modeliui Lietuvoje niekas negalioja 😦
  o microsoftas tikrai galėtų kažką tokio padaryti.

  Iš autorių niekas nepasirašys, nes jie kol kas nepersilaužia per tą barjerą, kad tipo aš išleidau o mane piratauja, o tai blogai…
  tai atvirkščiai, tai labai gerai tik reikia iš to naudos mokėt išspaust.
  kinoteatrai nedingo, atlikėjai gyvena. Žmonėms reikia tikro nepakaitalo.
  Kažkada scania gti buvo parašęs kažką panašaus, jog grupė atlikėjų nuėjusi į leidybinę firmą ir paprašius leisti jų cd, o šiai nesutikus galėtų ją paduoti į teismą, už negautas pajamas. Na sviestas sviestuotas.

  O ko vertas muzikos bombos noras pardavinėti gabalus internetu po tris su pusę lito?
  Jei pats albumas pardėj 10lt.

  Mąstyme bėda, o ne įstatymų eilutėse.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: